جمعه 8 مارس 2019

آغاز عملیات ادغام پنج بانک نظامی در بانک سپه/ دلار ارزان می شود

اخبار
آغاز عملیات ادغام پنج بانک نظامی در بانک سپه/ دلار ارزان می شود
آغاز عملیات ادغام پنج بانک نظامی در بانک سپه/ دلار ارزان می شود

همتی، رئیس کل بانک مرکزی از جزئیات برنامه این بانک برای ادغام پنج بانک نظامی در بانک سپه از روز یکشنبه خبر داد.

پیش ازاین رئیس جمهور در مجمع بانک مرکزی از نهایی شدن ادغام بانک های نیروهای مسلح و اجرایی شدن این طرح قبل از پایان سال خبر داد و گفت: بانک مرکزی زمینه های لازم را برای این اقدام فراهم کرده است.
همتی درباره هدف از ادغام بانک های نظامی در بانک سپه گفت: یکی از اقدامات مهم ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح بود که حاصل بحث های فراوان در شورای پول و اعتبار و شورای سران سه قوه است. این طرح تمام مراحل تصویب را گذرانده است و این قانونی برای بانک مرکزی است که باید اجرا شود.

جزئیات ادغام ۵ بانک نظامی در بانک سپه
وی تصریح کرد: این ۵ موسسه بانکی نزدیک ۲۴ میلیون سپرده گذار با ارزش ۲۱۴ هزار میلیارد تومان دارند. برنامه ریزی به گونه ایست که هیچ تغییری در نحوه پرداخت سودهای سپرده گذاران صورت نگیرد.
همتی ، رقم تسهیلات این بانک ها را ۱۳۰ هزارمیلیارد تومان اعلام کرد و اافزود: این تسهیلات بر اساس قرارداد ادامه دارد و کارکنان هم بر اساس قراردادها ادامه کار می دهند.
وی درباره تعیین تکلیف سهامداران حقیقی بانک های نظامی گفت: تکلیف سهامداران وابسته به نیروی ها ی مسلح مشخص است و ۱۳۰هزار سهامدار جز است نیز مشکلی نخواهند داشت. برای همه سهامداران تصمیم گرفته ایم تا مشکلی برای آنها پیش نیاید؛ از الان تا ۴ ماه آینده این بانک ها فرصت برای برگزاری مجمع دارند. از حالا تا ۵ ماه دیگر اسمی از این بانک ها وجود نخواهد داشت. البته این بانک ها الان هم تحت مدیریت بانک سپه هستند.
همتی به وضعیت بدهی ها و مشکلات این بانک ها اشاره کرد و افزود: در این بانک ها خوب و بد وجود دارد؛ این بانک ها باید مبالغ و دارایی هایی را منتقل کنند که توازن ایجاد شود. مردم خیالشان راحت باشد.
وی با بیان اینکه برخی از این بانک ها از بانک مرکزی اضافه برداشت دارند، تصریح کرد: مشکلات نقدینگی را قبلاً از طریق بانک مرکزی تامین می کردند و بعد از این هم بانک مرکزی به آنها کمک خواهد کرد. و ناتوازنی هم از طریق انتقال دارایی های رفع خواهد شد.

چهارماه فرصت به بانک های نظامی
همتی بار دیگر به سهامداران خرد اشاره و تصریح کرد: نمادهای این بانک ها در بورس باز خواهد شد؛ هیچ نگرانی برای سهامداران وجود ندارد اگر سهامداری می خواست بیشتر سهام خود را بفروشد می تواند بعد از ۴ ماه و مشخص شدن ارزش واقعی نسبت به فروش اقدام کنند.
وی گفت که بانک سپه بعنوان بانک مجموعه نیروهای مسلح نیست بلکه بانک دولتی است که به نیروهای مسلح نیز براساس سیاست های خود سرویس می دهد. البته بانگاه ویژه و برتر می تواند به نیروهای مسلح سرویس دهد.
همتی همچنین در ادامه افزود: به صورت کلی حدود ۲۵۰۰ شعبه در این بانک های ادغامی است و با ۱۶۰۰ شعبه بانک سپه، هزار شعبه از بانک ملی نیز بیشتر خواهند شد. هدف ما مراعات و حفظ پرسنل بانک ها و همچنین تداوم فعالیت سپرده گذاران است. به مرور زمان راهکارهایی را دنبال خواهیم کرد.
رئیس کل بانک مرکزی درباره اینکه ادغام بانک ها ادامه خواهد داشت یا خیر تصریح کرد: اصلاح نظام بانکی کار کوچکی نیست و حتماً اصلاح را انجام خواهیم داد. سیستم بانکی باید با ثبات و شفاف باشد. اقدامات بانک ها باید ضابطه مند باشد.
همتی گفت: ما بعنوان مقام ناظر نمی توانیم نظاره گر تخلفات بانک ها باشیم و اجازه دهیم هر کسی هر کاری دوست دارد انجام دهد.
وی از برنامه های بانک مرکزی برای مدیریت بازار پول و ارز گفت و ادامه داد: مردم به سیستم بانکی اعتماد دارند و می دانند که بانک مرکزی کنترل و هدایت را در اختیار دارد. از ستاد نیروهای مسلح و فرمانده سپاه و فرمانده ارتش و وزیر دفاع و فرمانده نیروی انتظامی تشکر می کنم و بالاترین مقام کشور نیز موافقت کردند که این کار انجام شود.
همتی درباره برنامه های بانک مرکزی برای تقویت نظارت بر بانک ها اظهار داشت: هنوز به مرحله ای نرسیده ایم که به صورت آنلاین از اتفاقاتی که در بانک ها رخ میدهد، باخبر شویم؛ البته بحث مدیریت بانک ها و قاطعیت در برخورد با انحرافات از موضوعات مهمی است که جزو حوزه نظارتی بانک مرکزی است.
وی افزود: سیاست های پولی را بنا داریم از طریق بازار باز انجام دهیم و برای اینکه به این طرح برسیم باید از روش سنتی خارج شویم؛ هر چه زودتر ناترازی ها را جمع کردیم این سیاست ها سریعتر اجرایی می شود.

بازگشت قیمت دلار از ۱۳ هزار تومان
همتی در ادامه درباره بازار ارز گفت: قیمت ارز از کانال ۱۳ هزار تومان بر می گردد.
رئیس کل بانک مرکزی از عرضه ۱۱٫۵ میلیارد یورو ارز در بازار نیما با قیمت بالای ۱۰ هزار تومان خبر داد و تصریح کرد: اما یورو در بازار آزاد ۱۵ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این قیمت‌ها برای واردکننده به صرفه نیست و ماندگار نخواهد بود. من معتقدم نرخ هایی که وجود دارد واقعی نیست ولی از اول هم گفتم برای ارز نرخ تعیین نمی کنم.
وی با تشریح جزئیات عرضه ۱۱٫۵ میلیارد یورو ارز در سامانه نیما بیان داشت: ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو از طریق بانک مرکزی عرضه شده و ۸ میلیارد یورو نیز عرضه صادر کنندگان بوده که ۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو فروش٬ ۶۰۰ میلیون یورو واردات در مقابل صادرات و واگذاری امتیاز به غیر بوده است.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه این ۸ میلیارد یورو معادل ۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار خواهد بود، افزود: این در حالی است که صادرات غیر نفتی ۴۰ میلیارد دلار بوده که اگر سهم شرکت گاز هم که بخشی از آن بوده را کم کنیم ۳۰ تا ۳۵ درصد ارز حاصل از صادرات به کشور بازگشته و حدود ۶۵ درصد هنوز بازنگشته است.
وی از عرضه ۳۰ تا ۳۵ درصد ارز حاصل از صادرات به بازار نیما خبر داد و گفت: برخی از این صادرکنندگان هستند که ما حتی آدرس برخی از آنها را پیدا نکردیم و تعدادی از کارت های اجاره ای صادرات داشته اند. اما فهرستی را آماده و به نیروی انتظامی تحویل خواهیم داد.
همتی تصریح کرد: بانک مرکزی امسال ۳۸ میلیارد دلار تامین ارز کرده است که ۹٫۳ میلیارد دلار از از طریق سامانه نیما بوده و میلیارد دلار ۲۴ ازطریق سیستم بانکی بوده است که از طریق بانک مرکزی تامین شده است.
وی همچنین تاکید کرد: اگر صادرکنندگان ارز را تامین کنند بانک مرکزی نیاز ندارد که ارز را تامین کند.

بازار متشکل ارزی از نیمه دوم فروردین ۹۸
رئیس کل بانک مرکزی مشکل اصلی گرانی کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده اند، را در شبکه توزیع دانست و گفت: دولت به طور جدی در حال پیگیری برای حل این مشکل است. امروز مجلس تصویب کرده که با ۴۲۰۰ تومانی وارد کنیم و به مردم سهمیه بدهیم. اما امروز در بانک مرکزی سیستمی اجرایی شد که هر سرپرست خانوار با هر سهمیه ای که دارد بتواند با همان نرخ کالای خود را تامین کند. برای گوشت برنامه ریزی ها انجام شده است. امیدواریم در سال ۹۸ دیگر این مشکل را نداشته باشد.
همتی تاکید کرد: طبق سیستم طراحی شده در بانک مرکزی بزودی هر سرپرست خانوار می تواند سهمیه خود را از هر کالا براساس نرخ تعیین شده خریداری کند.
وی درباره بازار متشکل ارزی و چند نرخی بودن بازار ارز گفت: ما برای مدیریت اقتصاد کشور و رفاه مردم مجبور شدیم برخی از چیزها را تحمل کنیم. من اقتصاد خوانده ام و نمی پذیرم که ۴ نرخ داشته باشیم اما محدودیت هایی است که کار را خیلی سخت می کند و نمی توان همه چیز را رها کرد.
همتی تصریح کرد: بازار متشکل ارزی تقریباً آماده است و تمام کارهای زیرساختی آن انجام شده است. هم می توانیم در این دو هفته باقی مانده اجرایی کنیم و مصوبات را از شورای پول و اعتبار گرفته ایم ولی صلاح است از نیمه دوم فرودین کلید اجرای رسمی را بزنیم.
وام ازدواج ۳۰ میلیونی
همتی درباره وام ازدواج ۳۰ میلیونی گفت: باید محدودیت منابع بانک ها را هم در نظر بگیریم ولی به هر حال اگر تصویب شود باید قانون را اجرا کنیم.

اشتراک گذاری این مطلب
مطالب مرتبط