پنج‌شنبه 19 مارس 2020

بهار استانبول؛ زیبا و منحصر به فرد

مقالات
بهار استانبول؛ زیبا و منحصر به فرد
بهار استانبول؛ زیبا و منحصر به فرد

بهار ترکیه زمان بسیار خوبی برای گردشگری است. هنوز خیلی گرم نیست و ازدحام جمعیت به نسبت فصل تابستان بسیار کمتر است. هر چند که در سالیان اخیر گردشگران بیشتری برای سفر در قصل بهار استانبول را انتخاب می کنند. تعطیلات بهاری و برنامه های ویژه ای از جمله مسابقات فرمول یک، افراد بیشتری را در این زمان از سال به ترکیه می کشاند. در آغاز ماه آوریل، دلفین ها وارد بندر استانبول می شوند و خود را به دریای سیاه می رسانند. متوسط دمای ​​۱۶ درجه سانتیگراد در میانه روز و بارش ۴۶ میلی متر جذابیت ویژه ای به این شهر در ماه آوریل میدهد. استانبول که به نوعی مرکز فرهنگی ترکیه محسوب می شود، به معنای واقعی کلمه با شکوفایی لاله ها دوباره زنده می شود.

 

سه میلیون لاله در پارک های استانبول و اماکن عمومی با طیفی وسیعی از طرح ها و رنگ ها فقط در زمان جشنواره بین المللی لاله های استانبول شکوفا می شوند.گل لاله به قدری در تاریخ  و فرهنگ ترکیه مهم است که برخی از مردم از سلطنت سلطان احمد سوم به عنوان “عصر لاله” یاد می کنند. موزه اسباب بازی های استانبول مکان مناسبی برای گذراندن بعد از ظهر با بچه ها است. بیش از ۴۰۰۰ اسباب بازی واشیا قدیمی وعتیقه در این موزه به نمایش گذاشته شده است. در ماه آوریل کنسرت های موسیقی ، جشنواره ها و نمایشگاه های هنری زیادی در استانبول برگزار می شود ، به همین خاطر حضور دراین فستیوالها باید که در برنامه سفربهاری به استانبول گنجانده شود.با این توضیحات مختصر در ادامه با هم جذابیتهای  استانبول در فصل بهار را مرور می کنیم.

 

قدم زدن در کوچه های شهر

اگر در فصل زمستان به دلیل سرمای شدید هوا زیاد نمی شد فعالیت های فضای باز زیادی داشت در بهار می توانید حسابی در خیابان ها و کوچه های سنگفرش استانبول قدم بزنید. خیابان مشهور استقلال و منطقه تاریخی استانبول بهترین انتخاب ها برای گشت و گذار و پیاده روی هستند. به این ترتیب می توانید هم در شهر قدم بزنید و هم در مسیر از جاذبه های تاریخی و دیدنی‌های استانبول در بهار دیدن کنید.

 

فستیوال گل های لاله

بهار موسمِ باز شدن گل های لاله است و از تاریخ ۹ تا ۳۰ آوریل فستیوال باشکوه و زیبای گل های لاله در استانبول برگزار می شود. بنابراین برای کسانی که به گل و گیاه علاقه مندند این فستیوال یکی از بهترین دیدنی‌های استانبول در بهار به حساب می آید. این فستیوال در اکثر پارک های شهر برگزار می شود. اما از جمله بهترین مناطق برای دیدن گل های لاله، پارک امیرگان با ۲ میلیون گل لاله در شمال تنگه بسفر و همین طور پارک ییلدیز با ۸۰۰۰۰۰ گل لاله است که بین منطقه بشیکتاش و اورتاکوی قرار گرفته است.

 

مینیاتورک Miniaturk

مینیاتورک یا پارک مینیاتوری ترکیه مجموعه پارک فضای باز است که در سواحل شاخ طلایی استانبول قرار گرفته است. در این پارک بیش از ۱۰۵ اثر و جاذبه گردشگری استانبول و ترکیه در ابعادی بسیار کوچک و مینیاتوری ساخته شده و در معرض نمایش قرار گرفته اند. مینیاتورک با بیش از ۱۵۰۰۰ مساحت پارک و ۶۰۰۰۰ مساحت کلی بزرگ ترین پارک مینیاتوری جهان به شمار می رود. تماشای جاذبه های استانبول، جاذبه های تاریخی آناتولی و بناها و سازه های امپراتوری عثمانی که در اندازه هایی بسیار کوچک ساخته شده اند مطمئنا برای همه به ویژه بچه ها جذاب خواهد بود. در فصل بهار هوا بسیار مطبوع و دلپذیر است و به همین دلیل هم بهترین زمان برای بازدید از پارک مینیاتورک محسوب می شود.

 

جزایر رویاییِ پرنس

پرنس آیلندز یا جزایر پرنس بدون شک یکی از بهترین دیدنی‌های استانبول در بهار محسوب می شود. این جزایر زیبا و رویایی در فاصله یک ساعت از شهر و در دریای مرمره قرار گرفته اند و بهشتی واقعی برای استراحت و آرامش هستند. هرگونه اتومبیل یا وسایل موتوری حق ورود به این جزایر را ندارند و تردد مسافران با کالسکه و دوچرخه یا پای پیاده صورت می گیرد. اگر در فصل بهار به استانبول سفر کردید حتما سری به پرنس آیلندز بزنید و از یکی از بی نظیرترین دیدنی‌های استانبول در بهار لذت ببرید. این جزایر هنوز به شلوغی تابستان نیستند و به ویژه اگر در روزهای هفته به این منطقه بروید شلوغی آنقدرها هم آزاردهنده نیست.

 

تماشای فوتبال

اواخر فصل بهار زمان رقابت سه تیم بزرگ شهر استانبول (گالاتاسرای، بشیکتاش و باشاک شهر) است که در استادیوم بزرگ شهر با هم مسابقه می دهند. روز مسابقه در محله بشیکتاش شور و هیجان زایدالوصفی به پا می شود که مطمئنا برای طرفداران ورزش فوتبال جالب توجه خواهد بود. به این ترتیب همین دلیل کافیست تا بهار را به بهترین زمان برای سفر به ترکیه و استانبول تبدیل کند.

 

فستیوال های موسیقی و رویدادهای بهاری

افراد زیادی از استانبول، شهرهای مختلف ترکیه و حتی سرتاسر دنیا برای شرکت و حضور در این رویدادهای بهاری به استانبول سفر می کنند. بنابراین اگر می خواهید در یک یا چند فستیوال بهاری شرکت کنید حتما از قبل هماهنگی های لازم را انجام دهید.

 

هلیکوپتر سواری

تورهای هلیکوپتر سواری در اکثر مواقع سال برگزار می شود، اما مطمئنا تجربه تماشای استانبول بهاری از آسمان لذتی تمام نشدنی خواهد داشت. تور هلیکوپتر البته کمی گران است اما با توجه به تجربه بی نظیری که به شما می دهد ارزشش را دارد. اگر طالب هیجان و ماجراجویی هستید این تور یکی از  بهترین دیدنی‌های استانبول در بهار برای شما خواهد بود.

 

سفر با کشتی کروز در تنگه بسفر

تنگه بسفر مرزی آبی است که شهر استانبول را به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم می کند. تور کشتی کروز اگرچه در تمام طول سال برپاست، اما مطمئنا در این فصل بسیار دلچسب و دلپذیر خواهد بود و یکی از بهترین دیدنی‌های استانبول در بهار به حساب می آید. از داخل کشتی می توانید تصور بهتری از چشم انداز و ابعاد شهر داشته باشید و همچنان که در آب حرکت می کنید از تماشای قصرها و کاخ های عثمانی، آسمان خراش های شمال استانبول و همین طور گل های لاله در کناره بسفر لذت ببرید.

اشتراک گذاری این مطلب
مطالب مرتبط