یکشنبه 9 آگوست 2020

سیویل (Civil) پلتفرمی غیر متمرکز برای روزنامه نگاری آزاد و متعهد

مقالات
سیویل (Civil) پلتفرمی غیر متمرکز برای روزنامه نگاری آزاد و متعهد
سیویل (Civil) پلتفرمی غیر متمرکز برای روزنامه نگاری آزاد و متعهد

سازمان های خبری در سراسر جهان با بی ثباتی مالی، کاهش سطح اعتماد عمومی و محدودیت های بودجه دست و پنجه نرم می کنند. در آمریکا ۱۸۰۰ روزنامه از سال ۲۰۰۴ تا به امروز دیگر منتشر نمی شوند و نیمی از گزارشگران خبرهای محلی شغل خود را از دست داده اند. در همین حال، تهدیدها برای خبرنگاران افزایش یافته است. هفتاد و هشت روزنامه نگار  فقط در سال ۲۰۱۸ در سراسر جهان کشته شدند و ۳۲۶ روزنامه نگار دیگر نیز در سال ۲۰۱۷ زندانی شده اند.

 

این مسایل نه تنها بر زندگی کسانی که شغل خود را از دست داده اند تاثیر گذاشته، بلکه شهروندان در سراسر جهان را از دسترسی به اخبار صحیح محروم کرده است. همین چالشها بود که منجر به ایجاد یک بنیاد غیر انتفاعی خبری با نام Civil شد.سیویل یک بنیاد مستقل است که به دنبال روزنامه نگاری صحیح در سراسر جهان است و با این اصل پایه ریزی شده است که یک مطبوعات آزاد برای یک جامعه ضروری است  که توسط عموم مردم پشتیبانی شود. “سیویل” از طریق کمک هزینه برای تأمین اعتبار نوآوریها در روزنامه نگاری پشتیبانی می کند با حمایت از اخلاق در روزنامه نگاری؛ ایجاد جامعه در بین ناشران و برنامه نویسی آموزشی برای اتاق های خبر. کارمندان توسط خبرنگاران و کارآفرینان با تجربه در رسانه ها پشتیبانی می شوند.

سیویل روزنامه نگاری را در سطح جهانی و با تمرکز اصلی بر روشهای استفاده از فناوری پشتیبانی می کند. یک شبکه اجتماعی که به ایجاد ، اشتراک و حمایت از روزنامه نگاری اخلاق مدار اختصاص دارد. سیویل به معنای جایگزین کردن کامل مدلهای تجاری موجود نیست ، بلکه بیشتر آنها را تقویت می کند. سیویل با استفاده از فناوری blockchain صرفاً با معیارهای مشخص روزنامه نگاری اخلاقی ، معروف به قانون اساسی سیویل ، اداره می شود. همچنین سیویل با مؤسساتی که نگاهی مشابه به حمایت از روزنامه نگاری دارند ، همکاری خواهد کرد.

 

سیویل (Civil)، یک مارکت پِلِیسی غیرمتمرکز در حوزه روزنامه نگاری می باشد. این پلتفرم به خوانندگان اجازه می دهد تا مستقیما به روزنامه نگاران پرداخت انجام داده و بصورت بالقوه نیاز به تبلیغ کنندگان شخص ثالث و نوشتن مطالب گول زننده برای جذب کلیک و جلب توجه بیشتر را از بین می برد.

اخبار ساختگی؛این نوع اخبار برای خدشه دار کردن رسانه و ایجاد شک و شبهه درباره نقش آن استفاده میشود. روش های کاری غیراخلاقی زیادی در این حوزه وجود دارند. ولی استفاده از این روش ها، درآمد ناشی از تبلیغات که معمولا بسته به میزان مشاهده از آنها می باشد را کمرنگ کرده است. در نتیجه ناشران مجبور می شوند از تاکتیک های مشکوک و فریب دهنده برای افزایش آمار و ارقام خود استفاده کنند. پلتفرم سیویل (Civil) به دنبال تغییر این رویه است.

سیویل پلتفرمی است که به دنبال ارائه مکانیزم درآمدی جایگزینی برای روزنامه نگاری است که بر اساس کیفیت تولیدشده محتوا بجای تمایل اشخاص ثالث می باشد. به این ترتیب اخبار دیگر مرتبط با تمایلات مالی نبوده بلکه در مورد دقت و صحت خبر خواهد بود.این باعث می شود شرکت های کوچک و روزنامه نگاران مستقل، بیشتر درآمد دریافت کرده و محتوایی که مردم و نه تبلیغ کنندگان، می خواهند را منتشر کنند.

سیویل  (Civil) می گوید:پلتفرم بر اساس بلاک چین ما و قراردادهای هوشمند آن از روزنامه نگاران در برابر سانسور و مشکلات مربوط به مالکیت معنوی محافظت کرده و در عین حال شفافیت را در کل پلتفرم ارتقا و پرورش می دهد.

 

چگونگی عملکرد

سیویل متشکل از نویسندگان اخبار و داستان ها، خوانندگان آنها و کسانی است که به این محتوا رای می دهند. برای دسته سوم، کاربران باید توکن بومی سیویل، CVL، داشته باشند. کاربران این توکن ها را خریداری کرده و سپس به روزنامه نگارانی که علاقه دارند، رای دهند. سپس ناشر مستقیما از طرف مخاطب اعتبار دریافت می کند که باعث ایجاد جریان درآمدی، بدون نیاز به ساخت آن از طرف خود ناشر می شود.

 

اتاق های خبری

اتاق های خبری سیویل، با انواع رایج آن کمی تفاوت دارند. هر مطلب تهیه شده بر روی بلاک چین اتریوم ذخیره شده که امکان تغییر و دستکاری در آن را از بین می برد. سپس تمام مطالب برای تمام اعضای شبکه سیویل، در دسترس قرار می گیرد. به علاوه، با ثبت نام در برنامه اتاق های خبری سیویل، ناشران کوچک می توانند برای توسعه توانایی های خبری خود از کمک های مالی برخوردار شوند.

برای حمایت از اخبار آنها شما می توانید:

*اهدا کنید: می توانید هر مبلغی را به عنوان انعام اهداء کنید.

*اسپانسر شوید: می توانید با استفاده از قراردادهای هوشمند پرداخت های مکرر، مانند حق عضویت، انجام دهید.

 

مزایا

استقلال تحریریه: نویسندگان با علایق و منافع مالی کاری ندارند.

ارزهای دیجیتال: باعث ادغام بهتر ارزهای دیجیتال و در نتیجه فراهم شدن منبع درآمدی جدید می شود.

کنترل کاربران: صاحبان توکن سیویل می توانند از روزنامه نگاران پاسخ بخواهد.

محافظت شده: تشکیلاتی برای حصول اطمبنا و کمک به محافظت از ششبکه طراحی شده است.

سیویل می گوید:هدف سیویل، ایجاد مارکت پِلِیسی برای اخبار است که خطاهای در مورد واقعیات و اطلاعات نادرست را حداقل کند.

 

معایب

هیئت متمرکز: هیئت کنترلی در سیویل وجود دارد که در صورت مورد بحث واقع شدن موضوعات، امور را خود به دست می گیرد. با اینکه ممکن است وجود این هیئت به نظر ضروری باشد، سطح عدم تمرکز را در پلتفرم کاهش می دهد.

کنترل: صاحبان توکن بر روی روزنامه نگاری ها کنترل دارند، بدین معنا که آنهایی که مقدار بیشتری توکن در اختیار دارند، تاثیرگذاری بیشتری نیز دارند. Civil ادعا می کند محدودیت هایی در مالکیت توکن وجود دارد ولی این توکن در بازار آزاد در دسترس بوده و موجود می باشد.

 

اشتراک گذاری این مطلب
مطالب مرتبط