سه‌شنبه 17 نوامبر 2020

انواع مختلف حواله های ارزی کدامند؟؟

مقالات، وبلاگ
انواع مختلف حواله های ارزی کدامند؟؟
انواع مختلف حواله های ارزی کدامند؟؟

حواله های ارزی

 

انواع حواله های ارزی: ما در حال حاضر در یک دنیای مدرن زندگی می کنیم. در دنیایی که همه چیز آنلاین و اینترنتی شده و مردم حتی خرید های خود را نیز توسط یک گوشی و از راه دور انجام می دهند. این نوع از خرید های آنلاین، با شیوع بیماری کرونا که همه جهان را به قرنطینه برد، نیز این نوع از خرید و فروش ها و همچنین ارتباطات را بسیار زیاد کرد و رواج داد.

یکی از خرید های اینترنتی که افراد در سراسر جهان انجام می دهند، خرید های بین المللی و از کشور های دیگر است. یکی از روش های انجام خرید های آنلاین و این شکلی، حواله های ارزی هستند.

در این مقاله در وب سایت ارزی پی، قصد داریم تا این روش انتقال پول به صورت بین المللی و انواع حواله های ارزی را بررسی کنیم.

 

 

حواله ارزی چیست؟

 

حواله ارزی (Payment Order) یکی از انواع خدمات ارزی است که بانک ها یا موسسات مالی در اختیار مشتریان خود می گذارند. افراد می توانند به واسطه آن به راحتی با هر فردی در هر کجای دنیا مبادله ارزی انجام دهند. به عبارت دیگر حواله ارزی وجهی است که فرد با استفاده از یک بانک یا موسسه مالی، از طریق حسابش، برای شخصی در یک کشور خارجی، انتقال میدهد و فرد دیگر در کشور خودش، وجه را تحویل می گیرد.

به طور کلی حواله های ارزی در سه گروه مختلف دسته بندی می شوند. این سه گروه از انواع حواله های ارزی عبارت اند از:

  1. انواع حواله های ارزی از نظر کلی
  2. انواع حواله های ارزی از نظر سرعت
  3. انواع سامانه های حواله ارزی بین المللی

 

 

انواع کلی حواله های ارزی

 

حواله های ارزی صادره (Outward Transfers)

 

به حواله ارزی که شما برای یک شخص می فرستید، حواله ارزی صادره می گویند.  از حواله های ارزی وقتی استفاده می شود که فردی بخواهد، برای فردی ارز بفرستد. برای اینکار فرد به بانک یا یک موسسه مالی مراجعه می کند و مدارکی را تحویل دهید تا بتوانید برای شخص مورد نظر حواله ارسال کنید. البته مدارک را فقط برای دفعه اول باید ارائه دهید و برای دفعات بعدی شما فقط نیاز دارید تا فرم حواله را پر کنید.

 

حواله های ارزی وارده (Inward Transfers)

 

بانک های دارای سرویس حواله ارزی، پس از دریافت پیام تائید ارسال حواله ارزی، ارز ارسال شده را به حساب مشتری واریز می کنند. آن فرد که در خارج از کشور هست، با ارائه کارت شناسایی، ارز واریز شده را تحویل می گیرد؛ این حواله ارزی برای او، حواله ارزی وارده محسوب میشود. در اصل هر حواله ارزی هم زمان هم صادره و هم وارده می باشد، بستگی دارد که شما در چه جایگاهی هستید؟ شخصی هستید که حواله را ارسال می کند یا آن کسی که حواله را تحویل می گیرد.

 

 

انواع حواله ارزی از نظر سرعت

 

حواله های ارزی مستقیم (Telegraphic Transfer)

 

حواله ارزی مستقیم یا همان حواله ارزی T/T که با نام حواله ارزی سوئیفت نیز شناخته می شود، حواله ارزی را مستقیم ارسال می کند که این باعث می شود سرعت این جابجایی بالاتر باشد. در این نوع از حواله های ارزی؛ بانک موظف است که حواله را با سرعت بیشتری برای خارج از کشور ارسال کند و به بع هزینه آن نیز بیشتر می باشد. نکات مهم درباره حواله ارزی مستقیم عبارتند از:

  • در این روش ارسال حواله ارزی، داشتن کد سوئیفت لازم است.
  • در صورتی که بانک مقصد در کشور کانادا باشد، باید کد Transit نیز داشته باشید.
  • اگر بانک مقصد در کشور آمریکا است به کد Routing Number نیاز دارید.
  • اگر بانک مقصد در هند می باشد، لازم است کد IFSC تهیه کنید.
  • مدت زمان ارسال مبلغ به وسیله این نوع از حواله نیز ۲ الی ۳ روز می باشد.

 

حواله های ارزی غیر مستقیم (Demand Draft)

 

حواله های ارزی غیر مستقیم نیز از نظر ویژگی ها، کاملا شبیه به حواله های ارزی T/T می باشند و تنها تفاوت آنها این است که زمان بیشتری طول می کشد تا ارز به فرد دوم برسد و ارز ممکن است از ۴ تا ۷ روز طول بکشد تا به فرد دوم برسد.

 

 

انواع سامانه های حواله ارزی

 

پی پال (PayPal)

 

پی پال یک سامانه تجارت الکترونیک است که در حال حاضر بیشتر از ۱۷۰ میلیون عضو دارد. افراد در این سرویس تا حدااکثر هزار دلار از سایت های خارجی، حرید می کنند و مبلغ را از طریق این سامانه و بهصورت اینترنتی پرداخت می کنند. متاسفانه به دلیل تحریم، نمی توانیم از این سامانه برای مبادلات داخلی استفاده کنیم.

 

وب مانی (Web Money)

 

وب مانی نیز همانند سیستم پی پال یک تجارت آنلاین بین المللی می باشد و ۳۲ میلیون عضو دارد. کاربر در این سیستم نیاز به افتتاح حساب بانکی ندارند و این سامانه برای اعضای خود یک کیف پول دیجیتال و پاسپورت وب مانی ایجاد می کند که از طریق آن بتوانند به راحتی مبادلات مالی خود را انجام دهند.

 

وسترن یونیون (Western Union)

 

وسترن یونیون نیز از بهترین سامانه های نقل و انتقال ارز بین المللی است که در حال حاضر در ۱۸۵ کشور دنیا شعبه دارد. این سیستم نیاز به حاسب بانکی مقصد ندارد و شما به عنوان کاربر یک کیف پول دارید و به عنوان حساب مقصد، می توانید پول خود را در شعب وسترن یونیون تحویل بگیرید. برای تحویل نیز شما نیاز به یک کد ۱۰ رقمی نیاز دارید تا بتوانید ارز واریزی را دریافت کنید.

 

مانی گرام (Money Gram)

 

سیستم مانی گرام کاملا شبیه به سیستم وسترن است با این تفاوت که کارمزد آن نسبت به وسترن یونیون کمتر است.

اسکریل (Skrill)

 

اسکریل یک شرکت ثبت شده در بریتانیا است که در زمینه ارائه حساب های ارزی الکترونیک و کسب و کار و تجارت اینترنتی فعالیت می کند. نام قدیم این شرکت مانی بوکرز (Money Bookers) می باشد. در اسکریل همانند پی پال، کاربران می توانند از طریق کارت اعتباری و حساب بانکی به  حساب خود پول واریز کنند و یا از آن برداشت کنند. احراز هویت برای حساب های اسکریل الزامی است. در واقع اسکریل یک کیف پول دیجیتالی است که به وسیله آن می‌توان دریافت و انتقال وجه آنلاین با امنیت بالا را انجام داد. از مزایای مهم استفاده از خدمات اسکریل این است که کارمزد و هزینه ای برای برداشت از حساب خود ندارد.

پرفکت مانی (Perfect Money)

 

پرفکت مانی یک شبکه پرداخت آنلاین است که برخلاف پی پال استفاده از خدمات آن برای افراد ساکن ایران محدود نشده است. این شبکه علاوه بر ارائه خدمات خرید از سایت های خارجی و پرداخت ارزی، برای انجام سایر امور ارزی از جمله حواله بین المللی نیز استفاده می شود. انتقال وجه از یک حساب به حساب دیگر در پرفکت مانی نیازمند پرداخت کارمزد می باشد که در حساب های وریفای نشده بیشتر از حساب های وریفای شده کارمزد کم می شود.

نتلر (Neteller)

 

نتلر یکی از شبکه های پرداخت آنلاین و کیف پول های الکترونیکی است که شباهت زیادی با اسکریل دارد. نتلر یک حساب ارزی واسط است. به این معنا که کاربران در این شبکه می توانند به صورت همزمان چند حساب را مدیریت کنند. به عبارت دیگر، کاربران اطلاعات تمام کارت های ارزی شان را به این حساب وارد می‌کنند و از این حساب برای پرداخت سایت های خارجی استفاده می کنند. نکته‌ی مهم دیگر این است که استفاده از این سرویس در ایران امکان پذیر نیست.

 

امیدواریم که توانسته باشیم به واسطه این مقاله در ارزی پی، به شما کمک کرده باشیم تا انواع مختلف حواله های ارزی را بشناسید و در صورت قصد انجام این کار، به شما کمک کرده باشیم تا بهترین سرویس یا بهترین نوع از نظر سرعت را انخاب کنید.

اشتراک گذاری این مطلب
مطالب مرتبط