سه‌شنبه 9 ژوئن 2020

آیا بیت کوین ارز مناسبی برای حفظ سرمایه است؟

مقالات
آیا بیت کوین ارز مناسبی برای حفظ سرمایه است؟
آیا بیت کوین ارز مناسبی برای حفظ سرمایه است؟

نوسان ارزش بیت کوین، موضوع اساسی اعتماد برای توسعه‌ یک ارز عمومی و مشهور را زیر سؤال می‌برد. البته، مزایای این نوع از ارز، مشخص می کند که ارزهای سنتی با پشتوانه‌ دولت ها، نتوانسته‌اند نیازهای مردم را کاملا برطرف کنند. مخالفان این پادشاه ارزهای دیجیتال می گویند که بیت‌کوین به‌خاطر تغییر شدید و همیشگی ارزش، هیچ‌گاه ابزار مناسبی برای ذخیره‌ ارزش و حفظ سرمایه نخواهد بود. البته، این نوسانات بیت‌کوین، برای برخی یک مزیت و برای عده دیگری نقطه‌ ضعف محسوب می‌شود. در مقابل موافقان بر این عقیده هستند که بیت‌کوین را می‌توان طلای دییجیتال نامید که گزاره‌ اصلی آن، ذخیره‌ ارزش خواهد بود. به‌بیان‌دیگر، آن ها می‌گویند که دیگر زمینه‌های ارزی بیت‌کوین، کاربردهای آن و هر مورد دیگر، در سایه‌ گزاره‌ اصلی یعنی ذخیره‌ ثروت و ارزش قرار می‌گیرد.

 

به عقیده طرفداران بیت کوین،نظرات مخالفان در دوران سقوط ارزش بیت‌کوین و دیگر رمزارزها اوج می‌گیرند و اگر قیمت‌ها روند صعودی داشته باشند، کمتر چنین نگرانی‌هایی را پیرامون نوسان بیت‌کوین بیان می دارند. در آن شرایط، بیت‌کوین نه‌تنها روشی برای ارسال ارزش می‌شود، بلکه هر دو طرف ارسال‌کننده و دریافت‌کننده نیز از تراکنش سود می‌کنند، چراکه بازار روندی صعودی دارد. و البته مهمترین مزیت بیت‌کوین و به صورت کلی تمام ارزهای دیجیتال مقاومت این رمز ارزها دربرابر تقلب است.

در حال حاضر و با شیوع ویروس کرونا وضعیت اقتصادی جهان هر روز در حال بد‌تر شدن است و شاهد بحران اقتصادی در گوشه و کنار جهان هستیم. بحران کرونا جهان را با وضعیتی روبرو کرده است که پس از جنگ جهانی دوم  بی‌سابقه بوده است. با وجود این بهم ریزی ، بازار‌های مالی وال استریت (Wall Street) به خوبی به کار خود ادامه می‌دهند. دلیل این موضوع هم برنامه تسهیل کمی و چاپ پول از جانب بانک‌های مرکزی است.میلیاردها دلاری که وارد سیستم‌های مالی شده و به بازار تزریق شده است، وضعیتی تصنعی را ایجاد کرده که نباید فریب آن را خورد و جهان  در حال حاضردر وضعیتی بسیار نگران‌کننده قرار دارد. ما در مراحل ابتدایی یک بحران اقتصادی بسیار بزرگ هستیم که پیش‌بینی پایان آن غیر ممکن به نظر می رسد.

در این شرایط عده زیادی بیت کوین را به عنوان پناهگاهی امن در بحران اقتصادی معرفی کرده‌اند و حال در این بحران پیش آمده، این ارز دیجیتال بزرگ باید خود را ثابت کند. همه منتظرند ببینند که پادشاه ارز‌های دیجیتال در این وضعیت چگونه رفتار خواهد کرد. مشکل اصلی در مورد اندیشه پناهگاه امن این است که سلیقه‌ای است و افراد تعاریف مختلفی از آن دارند. پس در اینجا و قبل از ادامه بحث باید بر مفهوم پناهگاه امن توافق کنیم. <<پناهگاه امن به نوعی سرمایه گذاری اطلاق می‌شود که در مواقع بحران و آشفتگی بازار به رشد خود ادامه دهد و سرمایه گذاران را در برابر ریسک‌های آن بازار نابسامان محافظت کند.>>

در وضعیت بحران اقتصادی مانند وضعیت حال حاضر جهان، یک پناهگاه امن باید به ارزشش اضافه شود و سرمایه گذاران را از تاثیرات بازار نزولی در امان نگه دارد.

در اوایل سال ۲۰۲۰ بود که صحبت از یک بحران اقتصادی می‌شد، اما دیر یا زود این بحران را کسی نمی‌دانست. در آن زمان، نرخ متوسط بیت کوین حدود ۷۲۰۰ دلار بود. تنش بین ایران و آمریکا در ادامه سال باعث بالا رفتن قیمت بیت کوین شد و سرانجام قیمت این ارز به بالای ۱۰۰۰۰ دلار رسید. در اوایل مارس، قیمت سرمایه بیت کوین بین ۸۵۰۰ تا ۹۰۰۰ دلار در نوسان بود.

سپس پنج‌شنبه سیاه در ۱۲ مارس فرا رسید و بیت کوین نیز مانند دیگر دارایی‌ها گرفتار بحران نقد شدن و فروش بیش از حد شد. در این زمان، بسیاری وضعیت پناهگاه امن بیت کوین را زیر سوال بردند اما به این حقیقت توجه نداشتند که در چنین شرایطی همه دارایی‌ها مورد هجوم قرار می‌گیرند.

دست‌های محکم پس از این واقعه دست به کار شدند و اعتماد خود را به سلطان ارز‌های دیجیتال برای سرمایه گذاری اثبات کردند. این افراد اقدام به بستن پوزیشن (position) و خرید بیت کوین کردند و در عرض یک هفته بعد از پنج‌شنبه سیاه قیمت را به حدود ۶۵۰۰ دلار بازگرداندند. در لحظه این نوشتار، قیمت حرکت مثبتی را از خود نشان داده و به نسبت اول سال در وضعیت سودآوری قرار گرفته است.

در پی شیوع ویروس کرونا قیمت سهام و شاخص‌ها بسیار کاهش یافته است و حتی قیمت نفت خام نیز با افول بی‌سابقه‌ای مواجه بوده است. در این شرایط که همه دارایی‌ها در وضعیتی نزولی به سر می‌برند، بیت کوین تایید می‌کند که پناهگاهی امن و قابل اعتماد است. این بحران اقتصادی مدتی دامن طلا را نیز گرفت اما اینک طلا نیز با بازگشت خوبی مواجه شده است.

البته بیت کوین دارای ویژگی‌های مثبت‌تری به نسبت طلا است. این ارز دیجیتال از طلا کمیاب‌تر است، قابلیت تقسیم‌پذیری آن بیشتر است و قابل حمل نیز هست. سطح امنیت شبکه بیت کوین در خلال این بحران اقتصادی هم باز بالا بود. بیت کوین در میانه این بحران روز به روز کاربر‌های بیشتری جذب می‌کند، کاربرانی که از وضعیت سیستم‌های مالی حال حاضر جهان سرخورده شده‌اند. افراد زیادی در ایالات متحده کمکی را که برای کرونا دریافت کرده‌اند، خرج کرده و بیت کوین خریده‌اند و این موید افزایش محبوبیت این ارز است.

در ماه‌های آینده بحران اقتصادی تشدید خواهد شد. مسئولان ایالات متحده نیز همچنان به جای چاره‌اندیشی به پشتیبانی از سیستم سرمایه گذاری ای می‌پردازند که امتحان خود را داده و با شکست مواجه شده است. افتضاحی که ارز فیات در این مدت به بار آورده است، توجه‌ها را به سمت بیت کوین و سیاست پولی آن جلب کرده است.

هیچ کس نمی‌تواند سیاست پولی این ارز دیجیتال بزرگ را تغییر دهد زیرا کدگذاری و برنامه‌ریزی شده است. عرضه این ارز به خاطر هاوینگ (halving) در ماه‌های آینده کاهش می‌یابد و این می‌تواند عاملی مهم برای افزایش قیمت آن باشد.

اشتراک گذاری این مطلب
مطالب مرتبط