دوشنبه 5 آوریل 2021

ثبت اختراع جدید مستر کارت برای صدور صورتحساب

اخبار، مقالات مستر کارت
ثبت اختراع جدید مستر کارت برای صدور صورتحساب
ثبت اختراع جدید مستر کارت برای صدور صورتحساب

ثبت اختراع جدید یک سیستم صدور صورتحساب مبتنی بر Tangle آیوتا را برای در اپلیکیشن ارائه دهنده کارت های اعتباری یعنی مستر کارت ارائه می دهد. این شرکت سیستم جدید صورتحسابی را ثبت اختراع کرده است که دستگاه هایی مانند چاپگر و فتوکپی را به اشتراک می گذارد.

مسترکارت آسیا اقیانوسیه درخواست حق اختراعی را برای سیستم صورتحساب (Billing) مبتنی بر تنگل آیوتا ثبت کرده است. جزییات این پتنت در درخواستی با عنوان “روش و سیستم تجمع ریزپرداخت مبتنی بر شبکه تنگل” بیان شده است.

 

تنگل (Tangle)چیست؟

در آینده نزدیک تعداد پرداخت های خرد افزایش می یابد و به دلیل کارمزد تراکنش استفاده از رمزارز های مبتنی بر بلاک چین برای پرداخت های کوچک به صرفه نمی باشد و به دلیل وجود ماینرها و اعتبارسنج ها، انجام این معاملات بدون کارمزد نشدنی است. آیوتا در دفتر کل توزیع شده خود به جای بلاک چین از تکنولوژی تنگل (Tangle) که یک ساختار مبتنی بر گراف جهت دار غیرمدور است، استفاده می کند.نکته مهم این است که در تنگل ماینری وجود ندارند، زیرا وظیفه تأیید و ایمن سازی تراکنش ها بر عهده خود کاربران شبکه می باشد. در واقع نحوه کار به این صورت است، زمانی که یک معامله توسط یک کاربر ایجاد می شود، تنگل کاربر را مجاب می کند تا با تأیید دو تراکنش ما قبل خود در اعتبارسنجی تراکنش ها شرکت کند. به عبارتی دیگر هر تراکنش ورودی برای تأیید شدن باید دو تراکنش قبل از خود را تأیید کند.

به بیان دیگربرخلاف سایر ارزها که روی پلتفرم بلاک چین (blockchain) اجرا میشوند، آیوتا روی یک ساختار جدید به نام تنگل ارائه شده است. تنگل، مانند بلاک چین یک ساختار غیرمتمرکز و توزیع شده است و می‌توان آن را نسل جدیدی از بلاک چین نامید. به طور خلاصه، این شبکه ترکیبی از نودهاست و نودها موجودیت هایی هستند که توانایی ارسال تراکنش دارند.

در شبکه های بلاک چینی هر تراکنش به تراکنش قبلی خود متصل میشود ولی در شرکت «لجر» تنگل هر تراکنش به دو تراکنش تصادفی در شبکه متصل میشود، به عبارت دیگر برای ارسال یک تراکنش باید این تراکنش دو تراکنش دیگر در شبکه را تایید کند. بنابراین این کاربران شبکه هستند که با ارسال تراکنش ساختار و امنیت شبکه را حفظ می‌کنند. قبل از تایید تراکنش ها، هر نود ابتدا بررسی می‌کند که تراکنش موجود به طور مستقیم یا غیرمستقیم در تاریخچه تنگل تایید نشده باشد تا تعارض (confilict)  ایجاد نشود.

در صورت بروز تعارض این امکان وجود دارد که تراکنش در شبکه حذف و یا فراموش شود. یک تراکنش منشا (Genesis) هم در شبکه وجود دارد که همه تراکنش ها به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم آن را تایید می‌کند. این تراکنش در ابتدای ایجاد شبکه، به صورت یک آدرس متوازن تعریف میشود و تمامی توکن ها هم در این تراکنش منشا ایجاد میشوند.

 

سیستم صورتحساب شفاف مسترکارت

در درخواست پتنت مسترکارت، رویکردی برای استفاده از دستگاه‌های صورتحساب از طریق سیستم ذخیره‌سازی شفاف بیان شده است. برای مثال، از این روش می‌توان برای صورتحساب‌های کتابخانه یا دستگاه‌هایی نظیر پرینترهای سه بعدی، پرینترهای رایانه و دستگاه‌های فتوکپی استفاده کرد.

در پتنت مسترکارت بیان شده است که در حال حاضر، بسیاری از سیستم‌ها متکی به حساب‌های اعتباری یا مبتنی بر کوین هستند. این سیستم‌ها اغلب کاربران را مجبور به پرداخت بیشتر از نیاز خود می‌کنند.

در مقابل، درخواست مسترکارت به مدیریت و ذخیره‌سازی تمام اطلاعات مرتبط با کاربردهای کاربران (از هویت کاربران تا زمان استفاده) بر بستر تنگل می‌پردازد. این موضوع به کاربران امکان می‌دهد تا دقیقا همان مقداری را که نیاز دارند با استفاده از کارت اعتباری خود یا سایر سرویس‌ها پرداخت کنند.

شفاف بودن این رویکرد تضمین می‌کند که هیچ کاربری بر کاربر دیگری برتری نداشته باشد. در این سیستم، کاربران می‌توانند نحوه استفاده خود را نظارت کنند و اشخاص ثالث نیز می‌توانند سوابق پرداختی را حسابرسی کنند.

درخواست پتنت مسترکارت لزوما بدان معنا نیست که این ارائه‌دهنده سرویس پرداخت در حال برنامه‌ریزی برای توسعه برنامه‌ای بر بستر آیوتا است. هم‌چنین بدان معنا نیست که از ارز دیجیتال آیوتا به اسم MIOTA استفاده خواهد کرد.

 

این درخواست صرفا به معنای آن است که مسترکارت، تنگل آیوتا را به عنوان یک چارچوب عملی شناخته است و مسترکارت می‌تواند شبکه‌ای مشابه با تنگل طراحی کند. در این درخواست اشاره شده است که از سایر بلاک چین‌ها نیز می‌توان استفاده کرد.

به علاوه، درخواست پتنت از جانب مسترکارت لزوما به معنای آن نیست که برنامه‌های مَسترکارت به ایجاد یک محصول منتهی خواهد شد. مَسترکارت حداقل ۸۰ پتنت مرتبط با بلاک چین ثبت کرده است که اکثر آنها تاکنون ثمره‌ای نداشته است.

با این حال، اشاره صریح مسترکارت به آیوتا، نشانه خوبی از پذیرش گسترده این صنعت است. با در نظر گرفتن اینکه آیوتا به جای هزینه کردن مشتریان به دنبال “اقتصاد ماشینی” است، چنین پذیرشی بسیار مهم و حیاتی خواهد بود.

اشتراک گذاری این مطلب
مطالب مرتبط