شنبه 4 آوریل 2020

سبقت مرورگر بریو (Brave) در امنیت و ناشناسی از رقبای صاحب نام

اخبار
سبقت مرورگر بریو (Brave) در امنیت و ناشناسی از رقبای صاحب نام
سبقت مرورگر بریو (Brave) در امنیت و ناشناسی از رقبای صاحب نام

طبق یک مطالعه منتشر شده، کاربرانی که به دنبال یک مرورگر با محوریت حفظ حریم خصوصی هستند، به احتمال بسیار زیادی مرورگر Brave را انتخاب خواهند کرد. در این باره داگلاس لیث (Douglas Leigth)، استاد سیستم های رایانه ای در دانشگاه Trinity، شش مرورگر Chrome ،Firefox Safari ،Brave ،Edge و Yandexرا برای گزارش خود بررسی کرده است.

 

تنظیمات پیش فرض مرورگر بریو با فاصله بسیار زیادی از این لحاظ شرایط بهتری نسبت به سایر مرورگرها داشته است. در این مقاله آمده است:مرورگر بریو با تنظیمات پیش فرض خود با فاصله زیاد، خصوصی ترین مرورگر بررسی شده می‌باشد. ما در این مرورگر استفاده از شناساگرها برای ردیابی آدرس IP و هیچگونه اشتراک گذاری جزییات صفحات اینترنتی مشاهده شدن با سرورهای بک اند را مشاهده نکردیم.

این مقاله، شش مرورگر مورد نظر را از لحاظ حریم خصوصی در سه گروه طبقه بندی کرده است. مرورگر بریو تنها مرورگر در گروه اول است. این گروه شامل مرورگرهایی است که هیچگونه اطلاعات قابل شناسایی شخصی را به اشتراک نمی‌گذارند.

مرورگرهای کروم، فایرفاکس و سافاری در رتبه های بعدی قرار داشتند که تمام آنها دارای شناساگرهای متصل به مرورگر بودند. این نوع از شناساگرها در شروع کار مرورگرها باقی می‌مانند. هرچند پس از حذف و نصب مجدد آنها از بین می‌روند.

اج و یاندکس در گروه آخر قرار گرفتند، زیرا هر دوی این مرورگرها دارای شناساگرهای سخت افزاری بودند که حتی با حذف و نصب مجدد نیز باقی می‌ماندند. توضیحات مختص به این گروه، نگران کننده تر بود:

هر دوی این مرورگرها، شناساگرهای متصل به سخت افزار را ارسال می‌کردند و حتی پس از نصب مجدد نیز باقی می‌ماندند. مرورگر اج UUID سخت افزاری را ارسال می‌کند. هم چنین مرورگر یاندکس نیز هش شماره سریال سخت افزار و آدرس MAC را به سرورها ارسال می‌کند. کاربران نمی‌توانند این موارد را غیرفعال کنند.

مرورگر”بریو”مدافع حریم خصوصی

بریو بر مقامات بریتانیایی فشار وارد می‌کند تا سرانجام غول های فناوری نظیر گوگل را برای نقض قوانین محافظت از اطلاعات اتحادیه اروپا محکوم کند.

همچنین بریو (Brave) از مرز ۴ میلیون کاربر فعال روزانه عبور کرد.این مرورگر اکنون به طور میانگین ۱۲.۲ میلیون کاربر فعال ماهانه و بیش از ۴ میلیون کاربر فعال روزانه دارد. بریو که ویژگی مسدودسازی تبلیغات (adblocker) دارد،که این موضوع به محبوبیت هر چه بیشتر این مرورگر در بین کاربران افزوده است.برندان آیک موسس و مدیرعامل بریو گفته است که این مرورگر سال ۲۰۱۹ را با ۱۱.۲ میلیون کاربر فعال ماهانه به پایان برده است که نسبت به ۸.۷ میلیون کاربر فعال ماهانه در اکتبر ۲۰۱۹ شاهد رشد ۲۸ درصدی بوده است. تعداد کاربران این مرورگر از انتهای سال ۲۰۱۹ افزایش یافت و دو ماه اول سال جاری، ۱۴ درصد افزایش کاربران فعال روزانه را برای این مرورگر در برداشته است.بریو به کاربران امکان می‌دهد تا به جای تماشای تبلیغات مزاحم، با اهدای ارز دیجیتال از وبسایت های مورد علاقه خود حمایت کنند. کاربران این مرورگر از طریق برنامه Brave Rewards می‌توانند به وبسایت های مورد علاقه خود کمک کنند. کاربران هم چنین می‌توانند با مشاهده تبلیغات مطابق با حریم خصوصی، توکن BAT کسب کنند و سپس از این توکن ها برای کمک مالی به وبسایت ها و تولیدکنندگان محتوای مورد علاقه خود استفاده کنند.

بریو می‌تواند وبسایت ها را ۳ الی ۶ برابر سریع تر از کروم و فایرفاکس بارگذاری کند.

اشتراک گذاری این مطلب
مطالب مرتبط