دوشنبه 5 آوریل 2021

تاریخچه مستر کارت

مقالات مستر کارت، وبلاگ
تاریخچه مستر کارت
تاریخچه مستر کارت

مستر کارت به عنوان یکی از محبوب ترین سیستم های پرداخت الکترونیکی در سراسر جهان به شمار می رود؛ ویژگی های کاربر پسند، گستره قابل توجه خدمات دهی، کارمزد های پایین و سرعت بالا در علمکرد بخشی از دلایل محبوبیت و استفاده از این سامانه پرداخت الکترونیکی می باشند اما با این حال اطلاعات کاربران در خصوص تاریخچه و چگونگی تاسیس مسترکارت قوت کافی ندارد و در مقاله تاریخچه مستر ارت به صورت دقیق به تاریخچه و بیوگرافی این برند محبوب در حوزه پرداخت الکترونیک صحیت خواهیم کرد.

 

 

مسترکارت چیست؟

 

مسترکارت نوعی کارت اعتباری بانک های مختلف در سراسر دنیا می باشد با این تفاوت امکان دریافت مجازی آن نیز برای کاربران وجود دارد. مهم ترین ویژگی مسترکارت گسترده خدمات آن می باشد؛ به عبارتی کاربران از طریق کارت اعتباری آن می توانند خرید های خودشان را در سراسر دنیا انجام دهند و یا از خدمات متنوعی پول در سراسر دنیا استفاده کنند. بد نیست بدانید که کارت های اعتباری این برند نیز دارای انواع مختلف می باشند که باتوجه به نیاز می توانید از آن استفاده نمایید.

به طور کلی کارت های اعتباری مسترکارت شامل مسترکارت مجازی، فیزیکی، و هدیه می باشد که امکان تهیه آن ها از طریق سایت خدمات ارزی ارزی پی می توانید مرتبا کارت های اعتباری مسترکارت خودتان را شارژ کنید و به صورت متداول از آن ها استفاده کنید. در ادامه مقاله تاریخچه مسترکارت درباره این برند توضیحات کاملی خواهیم داد پس باما همراه باشید.

 

 

تاریخچه مسترکارت( MasterCard )

 

مستر کارت یک شرکت خدمات مالی چند ملیتی است که مقر اصلی آن در شهر نیویوردک آمریکا می باشد. اکثریت مسترکارت از طریق پرداخت های بین بانکی افراد، صدور کارت های اعتباری و دریافت کارمزد می باشد. این کمپانی رسما در سال ۲۰۰۶ به یک کمپانی چند ملیتی تبدیل شد

تا قبل از آن این مسترکارت به عنوان یک مجموعه تعاوتی فعالیت می کرد که متعلق به ۲۵۰۰ موسسه مالی بوده و برند MasterCard بر روی کارت های اعتباری آن ها درج می شده است.

شروع فعالیت مسترکارت با اسم مستر شارژ بوده که توسط چند بانک کالیفرنیایی مورد استفاده قرار می گرفت و آن را برای مشتریان خود استفاده می کردند.

با کمی ریز بینی بیشتر در ریشه های تاریخی مستر کارت متوجه خواهیم شد که در اوایل دهه ۱۹۶۰ این برند از طریق صدور کارت های اعتباری خودش و همکاری با چند بانک تاسیس شد. نخستین صادر کنندگان و بانک های همکاری با این کمپانی بانک یونایتد کالیفرنیا، بانک ملی کروکر و…. بودند.

کمی بعد و با توسعه مسترکارت در سال ۱۹۹۶ انجمنی توسط ۴ بانک نام برده تحت عنوان انجمن کارت بین بانکی شکل گرفت. پس از آن و همزمان با پیوستن بانک مارلین میدان مستقر در نیویورک به این انجمن، نام سیستم به مستر شارژ تعییر پیدا کرد. در سال ۱۹۶۸ شبکه کارت های مستر فعالیت های بین المللی خود را با تاییدیه اتحادیه اروپا آغاز کردند.

به همین ترتیب تا سال ۱۹۷۲ سیتی بانک و شبکه بریتانیا اکسس نیز به این انجمن ملحث شد و سال ۱۹۷۹ به طور رسمی مستر شارژ به مسترکارت کنونی تغییر پیدا کرد.

دهه ۱۹۹۰ میلادی به بعد و هم زمان با رشد دنیای اینترنت، مسترکارت مسیر جدیدی را برای رشد و توسعه پیدا کرد و با خریدن شبکه اکسس کارت که گسترده ترین شبکه کارت های یکپارچه بریتانیایی محسوب می شد  توانست توسعه قابل توجهی در خدمات دهی خودش ایجاد کند.

در سال ۲۰۰۲ مسترکارت با صدور کارت با خرید یوروپی اینترنشنال که یکی از دو شبکه بزرگ کارت های اعتباری اروپا به شمار میرفت و پس از آن در سال ۲۰۱۰ با خرید دیتاکش به عنوان بزرگ ترین شبکه پرداخت بریتانیا توانست به یکی از بزرگ ترین برند های حوزه پرداخت تبدیل شود.

تا سال ۲۰۱۴ با خرید چند شبکه پرداخت خاورمیانه و همینطور استرالیا توانست بازار خودش را به این بخش ها نیز گسترش دهد و در نهایت بد نیست دانید که در حال حاضر ۲۱۰ کشور جهات از خدمات مسترکارت استفاده می کنند.

 

اشتراک گذاری این مطلب
مطالب مرتبط