شنبه 28 خرداد 1401

تاریخچه مستر کارت

مقالات مستر کارت، وبلاگ
تاریخچه مستر کارت
تاریخچه مستر کارت

مستر کارت به عنوان یکی از محبوب ترین سیستم های پرداخت الکترونیکی در سراسر جهان به شمار می رود؛ ویژگی های کاربر پسند، گستره قابل توجه خدمات دهی، کارمزد های پایین و سرعت بالا در علمکرد بخشی از دلایل محبوبیت و استفاده از این سامانه پرداخت الکترونیکی می باشند اما با این حال اطلاعات کاربران در خصوص تاریخچه و چگونگی تاسیس مسترکارت قوت کافی ندارد و در مقاله تاریخچه مستر کارت در سایت ارزی پی به صورت دقیق به تاریخچه و بیوگرافی این برند محبوب در حوزه پرداخت الکترونیک صحیت خواهیم کرد.

 

 

مسترکارت چیست؟

 

مسترکارت نوعی کارت اعتباری بانک های مختلف در سراسر دنیا می باشد با این تفاوت امکان دریافت مجازی آن نیز برای کاربران وجود دارد. مهم ترین ویژگی مسترکارت گسترده خدمات آن می باشد؛ به عبارتی کاربران از طریق کارت اعتباری آن می توانند خرید های خودشان را در سراسر دنیا انجام دهند و یا از خدمات متنوعی پول در سراسر دنیا استفاده کنند. بد نیست بدانید که کارت های اعتباری این برند نیز دارای انواع مختلف می باشند که باتوجه به نیاز می توانید از آن استفاده نمایید.

به طور کلی کارت های اعتباری مسترکارت شامل مسترکارت مجازی، فیزیکی، و هدیه می باشد که امکان تهیه آن ها از طریق سایت خدمات ارزی ارزی پی می توانید مرتبا کارت های اعتباری مسترکارت خودتان را شارژ کنید و به صورت متداول از آن ها استفاده کنید. در ادامه مقاله تاریخچه مسترکارت درباره این برند توضیحات کاملی خواهیم داد پس باما همراه باشید.

 

 

تاریخچه مسترکارت( MasterCard )

 

مستر کارت یک شرکت خدمات مالی چند ملیتی است که مقر اصلی آن در شهر نیویوردک آمریکا می باشد. اکثریت مسترکارت از طریق پرداخت های بین بانکی افراد، صدور کارت های اعتباری و دریافت کارمزد می باشد. این کمپانی رسما در سال 2006 به یک کمپانی چند ملیتی تبدیل شد

تا قبل از آن این مسترکارت به عنوان یک مجموعه تعاوتی فعالیت می کرد که متعلق به 2500 موسسه مالی بوده و برند MasterCard بر روی کارت های اعتباری آن ها درج می شده است.

شروع فعالیت مسترکارت با اسم مستر شارژ بوده که توسط چند بانک کالیفرنیایی مورد استفاده قرار می گرفت و آن را برای مشتریان خود استفاده می کردند.

با کمی ریز بینی بیشتر در ریشه های تاریخی مستر کارت متوجه خواهیم شد که در اوایل دهه 1960 این برند از طریق صدور کارت های اعتباری خودش و همکاری با چند بانک تاسیس شد. نخستین صادر کنندگان و بانک های همکاری با این کمپانی بانک یونایتد کالیفرنیا، بانک ملی کروکر و…. بودند.

کمی بعد و با توسعه مسترکارت در سال 1996 انجمنی توسط 4 بانک نام برده تحت عنوان انجمن کارت بین بانکی شکل گرفت. پس از آن و همزمان با پیوستن بانک مارلین میدان مستقر در نیویورک به این انجمن، نام سیستم به مستر شارژ تعییر پیدا کرد. در سال 1968 شبکه کارت های مستر فعالیت های بین المللی خود را با تاییدیه اتحادیه اروپا آغاز کردند.

به همین ترتیب تا سال 1972 سیتی بانک و شبکه بریتانیا اکسس نیز به این انجمن ملحث شد و سال 1979 به طور رسمی مستر شارژ به مسترکارت کنونی تغییر پیدا کرد.

دهه 1990 میلادی به بعد و هم زمان با رشد دنیای اینترنت، مسترکارت مسیر جدیدی را برای رشد و توسعه پیدا کرد و با خریدن شبکه اکسس کارت که گسترده ترین شبکه کارت های یکپارچه بریتانیایی محسوب می شد  توانست توسعه قابل توجهی در خدمات دهی خودش ایجاد کند.

در سال 2002 مسترکارت با صدور کارت با خرید یوروپی اینترنشنال که یکی از دو شبکه بزرگ کارت های اعتباری اروپا به شمار میرفت و پس از آن در سال 2010 با خرید دیتاکش به عنوان بزرگ ترین شبکه پرداخت بریتانیا توانست به یکی از بزرگ ترین برند های حوزه پرداخت تبدیل شود.

تا سال 2014 با خرید چند شبکه پرداخت خاورمیانه و همینطور استرالیا توانست بازار خودش را به این بخش ها نیز گسترش دهد و در نهایت بد نیست بدانید که در حال حاضر 210 کشور جهات از خدمات مسترکارت استفاده می کنند. شما نیز برای استفاده از این خدمات می توانید به وبسایت ارزی پی مراجعه نمایید.

 

اشتراک گذاری این مطلب
مطالب مرتبط