پنج‌شنبه 10 شهریور 1401

مارکت کپ چیست؟

مقالات، مقالات ارز دیجیتال
مارکت کپ چیست؟
مارکت کپ چیست؟

مارکت کپ چیست: اگر در حال ایجاد یک استراتژی سرمایه گذاری هستید که به شما کمک می کند اهداف بلندمدت مالی را دنبال کنید، درک رابطه بین اندازه شرکت، پتانسیل بازده و ریسک بسیار مهم است. با این دانش، شما بهتر آماده خواهید بود تا یک سبد سهام متعادل بسازید که ترکیبی از “کلیدهای بازار” را در بر می گیرد.

ارزش بازار یا بازار سرمایه به ارزش کل تمام سهام یک شرکت اشاره دارد. با ضرب قیمت یک سهم در تعداد کل سهام موجود آن محاسبه می شود. به عنوان مثال، یک شرکت با 20 میلیون سهم که به قیمت هر سهم 50 دلار به فروش می‌رسد، ارزش بازاری معادل 1 میلیارد دلار خواهد داشت.

ارزش بازار یکی از راه هایی است که سرمایه گذار می تواند ارزش شرکت را ارزیابی کند. در ادامه از این مطلب از سایت ارزی پی شما را با سایت کوین، توتال مارکت کپ کریپتو، ارزهای دیجیتال و در بورس چیست، اشنا می کنیم. همچنین توضیحی در مورد مارکت کپ بیت کوین و در تریدینگ ویو می دهیم.

مارکت کپ چیست؟

ارزش بازار به مجموع ارزش دلاری بازار سهام یک شرکت اشاره دارد. جامعه سرمایه گذاری از این رقم برای تعیین اندازه شرکت به جای ارقام فروش یا کل دارایی استفاده می کند. Market Cap برای تعیین اینکه آیا نامزد تصاحب دارای ارزش خوبی برای خریدار است یا خیر استفاده می شود. فرمول محاسبه مارکت کپ چیست؟

ارزش بازار= قیمت هر سهم × سهام برجسته

ارزش بازار در بازار ارزهای دیجیتال مانند مارکت کپ بیت کوین، اتریوم و تتر نیز کاربرد دارد. بازار سرمایه مانند بورس نیز مورد توجه است. پس در جوا سوال مارکت کپ ارزهای دیجیتال چیست و مارکت کپ در بورس چیست، می توان همان جوابی که برای چیستی Market Cap دادیم، را بیان کرد. در حالت کلی این مفهوم بزرگی و ارزش فعلی یک دارایی را نشان می دهد.

کوین مارکت کپ چیست

ویژگی های مارکت کپ چیست؟

  • شرکت‌ها معمولاً بر اساس مارکت کپ به سه نوع تقسیم می‌شوند: با سرمایه بزرگ (10 میلیارد دلار یا بیشتر)، با سرمایه متوسط ​​(2 تا 10 میلیارد دلار) و با سرمایه کوچک (300 میلیون دلار تا 2 میلیارد دلار).
  • در ادامه ویژگی مارکت کپ چیست، باید بگوییم که ارزش بازار اغلب برای تعیین اندازه یک شرکت استفاده می شود. سپس عملکرد مالی شرکت را برای شرکت های دیگر با اندازه های مختلف ارزیابی می کند.
  • در سرمایه‌گذاری، شرکت‌هایی که دارای بازار سرمایه بزرگ‌تر هستند، اغلب سرمایه‌گذاری‌های مطمئن‌تری هستند. زیرا آنها شرکت‌های تثبیت‌شده‌تری را با سابقه‌ی عموما طولانی‌تر در کسب ‌وکار نشان می‌دهند.

سایت کوین مارکت کپ چیست؟

وبسایت Coinmarketcap.com از جمله پرکاربردترین سایت کریپتو مارکت کپ است. شما از طریق این سایت می توانید تمامی اطلاعات در مورد تغییرات قیمت، رتبه بندی، حجم بازار و تاریخچه معاملات را نشان می دهد. پس سیگنال گرفتن از کوین مارکت کپ بهترین بستر مطمئن برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال است.

انواع ارزش بازار

ارزش بازار با ضرب سهام موجود شرکت در قیمت فعلی بازار یک سهم محاسبه می شود. از آنجایی که یک شرکت دارای تعداد معینی از سهام موجود است، ضرب X در قیمت هر سهم نشان دهنده کل ارزش دلاری شرکت است. در ادامه شما را با انواع مارکت کپ آشنا می کنیم.

محدوده سرمایه بازار نوع ارزش بازار
بیش از 200 میلیارد دلار مگا کپ
10 تا 200 میلیارد دلار لارج کپ
2 تا 10 میلیارد دلار مارکت کپ متوسط
300 تا 2 میلیارد دلار مارکت کپ کوچک
50 تا 300 میلیون دلار ارزش بازار میکرو

مگا کپ

در ادامه مطلب مارکت کپ چیست، می گوییم که شرکت‌های دارای سرمایه‌ی مگا، آن‌هایی هستند که ارزش بازار آن ها 200 میلیارد دلار یا بالاتر است. آن ها بزرگترین شرکت های سهامی عام از نظر ارزش بازار هستند و به طور معمول رهبران یک بخش یا بازار صنعتی خاص را نمایندگی می کنند. تعداد محدودی از شرکت ها واجد شرایط این دسته هستند.

به عنوان مثال، از سه ماهه دوم سال 2022، شرکت فناوری اپل (AAPL) دارای ارزش بازار 2.9 تریلیون دلاری است که آن را با ارزش ترین شرکت در جهان تبدیل می کند. در حالی که خرده فروش آنلاین Amazon.com (AMZN) با 1.6 تریلیون دلار در رتبه بعدی قرار گرفت.

مارکت کپ

لارج کپ

شرکت هایی که با سرمایه بزرگ در نظر گرفته می شوند دارای ارزش بازار بین 10 تا 200 میلیارد دلار هستند. به عنوان مثال، در سه ماهه دوم سال 2022، International Business Machines Corp. ( IBM ) و General Electric ( GE ) سهامی با سرمایه بزرگ با ارزش بازار به ترتیب 116 و 99 میلیارد دلار هستند.

هر دو سهام مگا و لارج به عنوان تراشه های آبی شناخته می شوند و نسبتاً پایدار و ایمن هستند. با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که این شرکت ها ارزش گذاری های خود را ثابت نگه دارند، زیرا همه مشاغل در معرض خطرات بازار هستند.

مارکت کپ متوسط

در ادامه جواب سوال مارکت کپ چیست؛ توضیح می دهیم که ارزش بازار متوسط  بین 2 تا 10 میلیارد دلار است و این گروه از شرکت‌ها نسبت به شرکت‌های با سرمایه‌ی کلان و شرکت‌های بزرگ دارای نوسان‌ بیشتری هستند. سهام رشد نشان دهنده بخش قابل توجهی از سرمایه های متوسط ​​است.

برخی از شرکت ها ممکن است پیشرو در صنعت باشند یا نباشند، اما ممکن است در راه تبدیل شدن به یکی باشند. First Solar (FSLR)، یک پیشرو در زمینه انرژی خورشیدی با سرمایه متوسط ​​است، با ارزش بازار حدود 8 میلیارد دلار در سه ماهه دوم 2022.

ارزش بازار کوچک

ارزش بازار شرکت های کوچک بین 300 تا 2 میلیارد دلار است. در حالی که بخش اعظم این دسته از شرکت‌های نسبتاً جوانی تشکیل می‌شود که ممکن است پتانسیل رشد امیدوارکننده‌ای داشته باشند، چند کسب‌وکار قدیمی که ممکن است در زمان‌های اخیر به دلایل مختلف ارزش خود را از دست داده باشند نیز در این فهرست قرار دارند.

مارکت کپ چیست: یکی از نمونه‌ها Bed Bath & Beyond Inc. (BBBY) است که در سه ماهه دوم 2022 دارای ارزش بازار 2 میلیارد دلاری است که آن را در میان سهام‌های گران‌قیمت قرار می‌دهد. سوابق این گونه شرکت‌ها به اندازه شرکت‌های با سرمایه متوسط ​​تا مگا طولانی نیست، اما امکان افزایش سرمایه را نیز فراهم می‌کند.

مارکت کپ میکرو

شرکت هایی که به عنوان سرمایه خرد در نظر گرفته می شوند، بیشتر از سهام پنی تشکیل می شوند. این دسته به شرکت هایی با ارزش بازار بین 50 تا 300 میلیون دلار اشاره می کند.

به عنوان مثال، یک شرکت داروسازی کمتر شناخته شده بدون محصول قابل فروش و کار بر روی توسعه دارویی برای یک بیماری صعب العلاج، یا یک شرکت پنج نفره که بر روی فناوری رباتیک مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) کار می کند، ممکن است با ارزش گذاری اندک و محدود فهرست شود.

در حالی که پتانسیل صعودی چنین شرکت هایی در صورت موفقیت زیاد است، پتانسیل نزولی در صورت شکست کامل به همان اندازه بدتر است. سرمایه گذاری در چنین شرکت هایی ممکن است برای افراد ضعیف نباشد و نیاز به دقت بیشتری داشته باشد.

توتال مارکت کپ چیست

ارزش بازار نانو

در ادامه مقاله مارکت کپ چیست؛ گفته می شود که مارکت کپ نانو یکی دیگر از لایه‌های پرخطر و با پاداش بالا فراتر از ارزش بازارهای میکرو هستند. ارزش بازار شرکت‌های تولیدکننده فناوری نانو زیر 50 میلیون دلار است.

این شرکت ها به عنوان پرخطرترین شرکت ها در نظر گرفته می شوند و پتانسیل سود بسیار متفاوت است. این سهام معمولاً در برگه های صورتی یا تابلوی اعلانات خارج از بورس (OTCBB) معامله می شوند.

چه عواملی بر بازار سرمایه یا Market Cap تاثیر می گذارد؟

عوامل متعددی وجود دارد که می تواند بر ارزش بازار یک شرکت تأثیر بگذارد. تغییرات قابل توجه در ارزش سهام – چه به سمت بالا یا پایین – می تواند بر آن تأثیر بگذارد، همانطور که می تواند در تعداد سهام منتشر شده تأثیر بگذارد.

در ادامه مطلب مارکت کپ چیست، باید بگوییم که هر گونه اعمال ضمانت نامه بر روی سهام یک شرکت، تعداد سهام موجود را افزایش می دهد و در نتیجه ارزش موجود آن را کاهش می دهد. از آنجایی که اعمال وارانت‌ها معمولاً کمتر از قیمت بازار سهام انجام می‌شود، می‌تواند به طور بالقوه بر ارزش بازار شرکت تأثیر بگذارد.

سیگنال گرفتن از کوین مارکت کپ

اما ارزش بازار معمولاً در نتیجه تقسیم سهام یا تقسیم سود تغییر نمی کند. پس از تقسیم، قیمت سهام کاهش می یابد زیرا تعداد سهام موجود افزایش یافته است. به عنوان مثال، در تقسیم 2 به 1، قیمت سهم به نصف کاهش می یابد. اگرچه تعداد سهام موجود و قیمت سهام تغییر می کند، ارزش بازار یک شرکت ثابت می ماند. همین امر در مورد سود سهام نیز صدق می کند. اگر شرکتی سود سهام صادر کند؛ بنابراین تعداد سهام نگهداری شده افزایش می یابد و قیمت آن معمولا کاهش می یابد.

نتیجه گیری

ابزارهای زیادی در دسترس سرمایه‌گذاران است که از طریق آن می توانند به اطلاعات زیادی دسترسی پیدا کنند. ارزش بازار یا بازار سرمایه از جمله این ابزارهاست. این ابزار دارای دورنمای بلندمدت می باشد. مارکت کپ یکی از معیارهای اصلی در تعیین بزرگی و اعتبار یک بازار می باشد از این رو در بازار ارزهای دیجیتال و بورس نیز کاربرد دارد. در این مطلب از وبسایت خدمات بین المللی ارزی پی شما را با ورود به سایت کوین، کریپتو و توتال مارکت کپ چیست، اشنا کردیم.

منبع: www.fool.com، www.investopedia.com

اشتراک گذاری این مطلب
مطالب مرتبط