پنج‌شنبه 10 شهریور 1401

آزمون cfa چیست؟ | ثبت نام و هزینه مدرک cfa

مقالات، مقالات سایر خدمات
آزمون cfa چیست؟ | ثبت نام و هزینه مدرک cfa
آزمون cfa چیست؟ | ثبت نام و هزینه مدرک cfa

آزمون cfa چیست: این آزمون به عنوان تحلیلگر مالی خبره شناخته می شود و یکی از مشاغل مورد علاقه در زمینه امور مالی است. اگر تمایل شما به سمت مدیریت سرمایه گذاری است، مطمئناً با دنبال کردن این دوره به طور موثر بر آن مسلط خواهید شد.

در سه سطح CFA که در آن شرکت می کنید؛ فقط سطح یادگیری و مهارت شما نیست. بلکه صبر و ثبات شما نیز مورد آزمایش قرار می‌گیرد. پس از اتمام دوره CFA و تبدیل شدن به یک  Charterholder، مطمئناً با چندین فرصت هیجان انگیز و بسته های حقوقی جذاب از ورود به این رشته استقبال خواهید کرد. در ادامه از این مطلب از سایت خدمات بین المللی ارزی پی شما را با هزینه، کتاب آمادگی و نمونه سوالات آزمون cfa و کتاب فارسی، کتاب اقتصاد دوره و ثبت نام cfa آشنا می کنیم.

آزمون cfa چیست؟

تحلیلگر مالی خبره (CFA) موقعیتی است که توسط موسسه CFA تعیین شده است. شرکت ها برای دانش تخصصی خود در امور مالی از CFA در تعداد زیادی در موقعیت های مختلف استفاده می کنند. آنها برای نقش های مختلفی مانند مدیریت پورتفولیو، مشاوره، مدیریت ریسک استخدام می شوند. این رشته فرصت‌های گسترده‌ای را در دنیای مالی ارائه می‌دهد و منحنی یادگیری شیب‌دار را ضروری می‌کند.

آزمون cfa چیست به نقل از ویکی پدیا:

گواهینامهٔ تحلیل‌گر خبرهٔ مالی (به انگلیسی: Chartered Financial Analyst) یکی از معتبرترین و شناخته‌شده‌ترین گواهینامه‌های بین‌المللی در حوزهٔ مالی و سرمایه‌گذاری است، که توسط مؤسسهٔ آمریکایی CFA ارائه می‌شود. فرد واجدشرایطی که بتواند هر سه سطح آزمون این مؤسسه را بگذراند به عنوان «CFA charterholder» شناخته می‌شود. تا سال ۲۰۱۶، نزدیک به ۱۳۲ هزار نفر توانسته‌اند در سراسر دنیا این عنوان را کسب کنند.

ویژگی های آزمون cfa چیست؟

 • منشور CFA یکی از معتبرترین نام‌ها در امور مالی است و به طور گسترده به عنوان استاندارد طلایی در زمینه تحلیل سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شود.
 • برای تبدیل شدن به یک دارنده منشور، داوطلبان باید سه امتحان دشوار را پشت سر بگذارند، مدرک لیسانس داشته باشند و حداقل چهار سال تجربه حرفه ای مرتبط داشته باشند. قبولی در امتحانات برنامه CFA مستلزم نظم و انضباط قوی و مقدار زیادی مطالعه است.
 • آزمون cfa چیست: بیش از 160000 دارنده چارت CFA در سراسر جهان در 164 کشور و منطقه وجود دارد.
 • این نامگذاری توسط موسسه CFA، که دارای 9 دفتر در سراسر جهان و 156 انجمن محلی عضو است، ارائه می شود.

معیارهای ثبت نام cfa

شما قبل از شرکت در ازمون در ابتدا باید واجد شرایط بودن CFA خود را برای امتحانات بررسی کنید. در ادامه از مطلب آزمون cfa چیست؛ شما را با این شرایط برای ثبت نام آشنا می کنیم:

 1. مدرک لیسانس از یک دانشگاه معتبر؛
 2. مدرک لیسانس قبل از درخواست برای سطح 2 CFA؛
 3. ترکیبی از 4000 ساعت سابقه کار حرفه ای و تحصیلات عالی؛
 4. تجربه کاری حرفه‌ای نیازی به سرمایه‌گذاری ندارد، حتی می‌تواند کارآموزی باشد؛
 5. در یک کشور شرکت کننده زندگی کنید و پاسپورت بین المللی داشته باشید؛
 6. شما باید فرم بیانیه رفتار حرفه ای را پر کرده و ارسال کنید.

هزینه آزمون cfa چقدر است؟

آیا نمی دانید که برای دوره آمادگی آزمون تحلیلگری چقدر هزینه لازم است؟ در اینجا هزینه‌های CFA، از ثبت‌نام گرفته تا مربیگری، به صورت تفکیک شده آمد است.

 • هزینه ثبت نام برنامه: 450 دلار (فقط برای ثبت نام کنندگان امتحان اول)
 • هزینه ثبت نام اولیه: 700 دلار
 • هزینه ثبت نام استاندارد: 1000 دلار
 • هزینه ثبت نام دیرهنگام: 1450 دلار
 • هزینه مربیگری Zell: شروع از INR 17,700

هزینه آزمون cfa

سطوح مختلف آزمون cfa چیست؟

منشور CFA یکی از معتبرترین نام‌ها در امور مالی است و به طور گسترده به عنوان استاندارد طلایی در زمینه تحلیل سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شود. این تعیین توسط مؤسسه CFA، که یک سازمان حرفه ای غیرانتفاعی جهانی با بیش از 164000 دارنده منشور، مدیران پورتفولیو و سایر متخصصان مالی در بیش از 151 کشور جهان است، ارائه می شود.

در ادامه مطلب آزمون cfa چیست؛ توضیح می دهیم که این آزمون دارای سه سطح است که شما می توانید کتاب آمادگی آزمون cfa را تهیه کرده و آن را مطالعه کنید. در ادامه به توضیح آنان می پردازیم.

ازمون سطح اول

آزمون CFA Level I دو بار در سال در ژوئن و دسامبر برگزار می شود. این بر تجزیه و تحلیل با استفاده از ابزارهای 10 حوزه موضوعی بدنه دانش داوطلب تمرکز دارد. این حوزه ها عبارتند از استانداردهای اخلاقی و حرفه ای، روش های کمی، اقتصاد، گزارشگری و تجزیه و تحلیل مالی، امور مالی شرکت، سرمایه گذاری در سهام، درآمد ثابت، مشتقات، سرمایه گذاری های جایگزین و مدیریت پورتفولیو و برنامه ریزی ثروت. فرمت آزمون 180 سوال چند گزینه ای است که در مدت شش ساعت برگزار می شود.

مشخصات ساختار و قالب آزمون سطح 1 CFA
فرکانس امتحان از سال 2022، 4 بار در سال در فوریه، می، آگوست و نوامبر برگزار می‌شود.
قالب سوال سوالات چند گزینه ای (MCQ)
ساختار و مدت امتحان

آزمون سطح یک 4.5 ساعت با 180 سوال چهار گزینه ای است که به 2 جلسه تقسیم می شود:

جلسه اول (2 ساعت و 15 دقیقه) دارای 90 سوال چهار گزینه ای است. این 4 موضوع را پوشش می دهد: اخلاق، روش های کمی، اقتصاد، و گزارش مالی و تجزیه و تحلیل

جلسه دوم (2 ساعت 15 دقیقه) همچنین دارای 90 سوال چهار گزینه ای است. این 6 موضوع باقی مانده را پوشش می دهد: امور مالی شرکت، حقوق صاحبان سهام، درآمد ثابت، مشتقات، سرمایه گذاری های جایگزین و مدیریت پرتفوی

در دسترس بودن نتایج ظرف 60 روز پس از امتحان از طریق ایمیل

سطح یک آزمون cfa

آزمون cfa سطح دوم

آزمون cfa چیست: آزمون سطح دوم فقط یک بار در سال در ماه ژوئن برگزار می شود. بر ارزیابی دارایی های مختلف تمرکز دارد و بر کاربرد ابزارها و مفاهیم سرمایه گذاری در موقعیت های متنی تاکید دارد.

سوالات امتحانی مربوط به گزارشگری و تحلیل مالی معمولاً براساس استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) است. فرمت آزمون 21 مجموعه آیتم (مطالعات موردی کوچک) با شش سوال چند گزینه ای برای هر مجموعه (در مجموع 120 سوال) است.

مشخصات ساختار و قالب آزمون سطح 2 CFA
فرکانس امتحان در سال 2022، 3 بار در سال در فوریه، آگوست و نوامبر برگزار می شود. از سال 2023، 3 بار در سال در ماه مه، آگوست و نوامبر برگزار می شود.
قالب سوال سوالات چند گزینه ای مبتنی بر مجموعه آیتم ها که به موجب آن به سوالات هر مجموعه آیتم باید بر اساس اطلاعات موجود در عکس پاسخ داده شود. هر مجموعه آیتم 4-6 سوال مربوط به خود دارد. هر سوال 3 امتیاز دارد.
ساختار و مدت امتحان

آزمون سطح دو 4.5 ساعت با 88 آیتم مجموعه سوالات است که به 2 جلسه تقسیم می شود:

جلسه اول (2 ساعت و 15 دقیقه) دارای 44 مجموعه سوالات است.
جلسه دوم (2 ساعت و 15 دقیقه) همچنین دارای 44 آیتم مجموعه سوالات است.

در دسترس بودن نتایج ظرف 60 روز پس از امتحان از طریق ایمیل

آزمون سطح سوم

آزمون سطح 3 فقط یک بار در سال در ماه ژوئن برگزار می شود. این برنامه بر برنامه ریزی ثروت موثر و مدیریت پورتفولیو با ملزم کردن داوطلب به ترکیب کلیه مفاهیم و روش های تحلیلی در کل برنامه درسی متمرکز است.

در مطلب آزمون cfa چیست؛ می گوییم که فرمت آزمون بین هشت تا 12 سوال مقاله ساختاری چند قسمتی و ده سوال چند گزینه ای است که در مدت شش ساعت تکمیل می شود. پاسخ های دست نویس به صورت دستی درجه بندی می شوند.

مشخصات ساختار و قالب آزمون سطح 3 CFA
فرکانس امتحان

در سال 2022، دو بار در سال در ماه‌های می و آگوست برگزار می‌شود. از سال 2023، دو بار در سال در فوریه و آگوست برگزار می‌شود. برای

قالب سوال سوالات چند گزینه ای مبتنی بر مجموعه آیتم ها که به موجب آن به سوالات هر مجموعه آیتم باید بر اساس اطلاعات موجود در عکس پاسخ داده شود. هر مجموعه آیتم 4-6 سوال مربوط به خود دارد. هر سوال 3 امتیاز دارد.
ساختار و مدت امتحان آزمون سطح 3 4.5 ساعت به همراه MCQ مقاله و 44 آیتم است که به 2 جلسه تقسیم می شود:

جلسه اول (2 ساعت 15 دقیقه) دارای 8-11 سؤال پاسخ ساخته شده است. هر سوال در امتحان شامل یک خط مشی است که به دنبال آن چندین مورد مرتبط است که نیاز به پاسخ کتبی دارد. در این جلسه نیز موارد چندگزینه ای وجود خواهد داشت.

جلسه دوم (2 ساعت و 15 دقیقه) دارای 44 آیتم مجموعه سوالات، مشابه سطح 2 است.

در دسترس بودن نتایج ظرف 90 روز پس از امتحان از طریق ایمیل

مزایای آزمون cfa چیست؟

 • کسب یک عنوان حرفه ای شناخته شده جهانی
 • دسترسی به مسیرهای شغلی بیشتر
 • شانس دریافت حقوق بالاتر
 • گواهی مقرون به صرفه
 • آمادگی برای مشارکت در دنیای واقعی

مسیرهای شغلی با آزمون CFA

موسسه CFA انواع مختلفی از مشاغل را که احتمالاً توسط دارندگان منشور انجام می شود؛ شناسایی کرده است:

 1. مدیریت پورتفولیو
 2. تجزیه و تحلیل ریسک و مدیریت ریسک
 3. استراتژی سرمایه گذاری
 4. مدیریت روابط و مدیریت ثروت
 5. علم داده
 6. تحلیل اعتباری
 7. اداره کل سرمایه گذاری
 8. تجارت
 9. حسابداری و حسابرسی
 10. برنامه ریزی مالی

جان کلام

یک تحلیلگر مالی مجاز (CFA) یک نام حرفه ای شناخته شده جهانی است که شایستگی و یکپارچگی تحلیلگران مالی را اندازه گیری و تأیید می کند. داوطلبان باید سه سطح از امتحانات را در حوزه‌های حسابداری، اقتصاد، اخلاق، مدیریت پول و تجزیه و تحلیل امنیتی بگذرانند. در این مطلب از سایت خدمات ارزی و دلاری ارزی پی شما را با نمونه سوالات، کتاب آمادگی و هزینه آزمون cfa چیست؛ آشنا کردیم.

منبع: www.cfainstitute.org،www.princetonreview.com،www.investopedia.com

اشتراک گذاری این مطلب
مطالب مرتبط