سه‌شنبه 1 شهریور 1401

zip cod چیست؟

مقالات، مقالات سایر خدمات
zip cod چیست؟
zip cod چیست؟

zip cod چیست: زیپ کد یک شماره 5 رقمی است که یک اداره پست یا منطقه تحویل پست را مشخص می کند. کدهای پستی مقصد حروف را برای مرتب سازی و تحویل نهایی تعیین می کنند. هر zip cod مجموعه ای از مسیرهای تحویل را مشخص می کند که توسط حامل های پست و مناطقی که توسط USPS سرویس می شوند؛ استفاده می شود.

اصطلاح “ZIP”  در کد پستی مخفف “Zone Improvement Plan” است. در ادامه از مطلب سایت خدمات بین المللی ارزی پی شما را با Zip code چی بزنیم؛ کد پستی بین المللی ایران، زیپ کد ایران، تبریز و ارومیه آشنا می کنیم.

zip cod چیست؟

زیپ کد یا کدهای پستی اعدادی 5 رقمی هستند که توسط خدمات پستی ایالات متحده برای نشان دادن دفاتر پست فردی در سراسر ایالات متحده ایجاد شده اند. “ZIP Code” نام سیستم کد پستی ایالات متحده است. مانند ایالات متحده، اکثر کشورها نام سیستم کد پستی خود را دارند.

به عنوان مثال، هند زیپ کدهای خود را “شماره های فهرست پستی” و چک کدهای پستی خود را “شماره های مسیریابی پستی” می نامند. بنابراین، هنگامی که «Eircode» را می شنوید، «ایرلند» و زمانی که «کد پستی یا Zip code» را می شنوید، به «ایالات متحده آمریکا» فکر کنید.

انواع بخش های Zip code چیست؟

سه بخش اصلی از کد پستی 5 رقمی وجود دارد: منطقه ملی، منطقه یا شهر، و منطقه تحویل. خدمات پستی ایالات متحده (USPS) کشور را به 10 منطقه زیپ کد تقسیم کرده است. با شروع از شمال شرقی، آنها 0-9 شماره گذاری شده اند.

انواع zip cod چیست؟

  • آدرس منحصر به فرد و تک با حجم بالا (مثلاً 20505 برای سیا در واشنگتن دی سی)
  • فقط صندوق پستی (مثلاً 22313 برای صندوق‌های پستی اسکندریه، VA)
  • نظامی
  • استاندارد (همه کدهای پستی دیگر)

نحوه خواندن کد پستی یا زیپ کد چگونه است؟

در ادامه مطلب zip cod چیست؛ برای این که شما را با روش خواندن Zip code آشنا کنیم؛ در ابتدا یک کد را به عنوان نمونه انتخاب می کنیم. مثلا کد 88310 زیپ کد می باشد. پس از تخصیص اولین شماره در کد پستی براساس منطقه ملی، USPS دو شماره بعدی را بر اساس شهر اختصاص می دهد. اگر منطقه ای یک شهر یا شهر اصلی داشته باشد، USPS اغلب اولین کدهای پستی را به آن اختصاص می دهد. پس از آن، کدهای پستی بر اساس حروف الفبا پیش می روند.

سه رقم اول یک کد پستی با هم معمولاً مرکز پردازش پست الکترونیکی را نشان می‌دهند که به آن مرکز ثانویه یا مرکز مقطعی نیز گفته می‌شود که کد پستی به آن تعلق دارد. این مرکز مرتب سازی و توزیع نامه برای یک منطقه است.

زیپ کد ایران

 zip cod چیست: برخی از امکانات مرکز بخش دارای کدهای سه رقمی متعددی هستند که به آن ها اختصاص داده شده است. به عنوان مثال، مرکز بخش ویرجینیای شمالی در مریفیلد کدهای پستی 220، 221، 222 و 223 را به خود اختصاص می دهد.

رقم چهارم و پنجم کد پستی نشان دهنده مساحت شهر یا شهرک است. به عنوان مثال، اگر نامه ای با کد پستی 47722 دریافت شود، USPS می تواند بداند که در ایندیانا (4)، در شهرستان Vanderburgh (77) و در منطقه دانشگاه Evansville (22) است.

زیپ کد ایران (کد پستی بین المللی ایران)

ممکن است شما برای پر کردن فرم های گوناگون مانند لاتاری، نیاز به Zip cod داشته باشید. با توجه به این که کشورهای آسیایی و اروپایی کد زیپ ندارند؛ با این سوال روبرو می شوید که Zip code چی بزنیم؟

حال که با مفهوم zip cod چیست؛ آشنا شدید. شما می توانید برای زیپ کد مشهد، تبریز، ارومیه و هر شهر دیگری از کدهای 5 رقمی استفاده کنید. یا حتی در صورت نیاز از کد 00982 استفاده نمایید. در ضمن برای ثبت نام کردن لاتاری می توانید کد پستی 10 رقمی را وارد کنید.

نتیجه گیری

در ایالات متحده آمریکا یک زیپ کد آمریکا، پنج یا نه عدد است که برای کمک به مرتب‌سازی نامه‌ها به آدرس پستی اضافه می‌شود. در حال حاضر حدود 43000 Zip code وجود دارد. کدهای پستی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است اما معمولاً گروهی از اعداد بین 3 تا 10 رقمی هستند.

در برخی از کشورها مانند انگلستان و کانادا، زیپ کد از عدد و حروف تشکیل شده است. در این مطلب از وبسایت خدمات ارزی و دلاری ارزی پی شما را با zip cod چیست، زیپ کد لوکیشن، ایران، ارومیه، مشهد و تبریز آشنا کردیم.

اشتراک گذاری این مطلب
مطالب مرتبط