چهارشنبه 2 سپتامبر 2020

استعفای شینزو آبه، دلیل افت شاخص بورس ژاپن

اخبار
استعفای شینزو آبه، دلیل افت شاخص بورس ژاپن
استعفای شینزو آبه، دلیل افت شاخص بورس ژاپن

پس از آنکه سیمای ملی ژاپن (NHK) اعلام کرد شینزو آبه، باسابقه ترین نخست وزیر این کشور (در دو دهه قبل از روی کار آمدن آقای آبه در اواخر سال ۲۰۱۲، نخست وزیران در ژاپن هر ۱۷ ماه یکبار تغییر می کردند.) به دلیل بیماری استعفا می دهد، بازار سهام ژاپن سقوط کرد و “ین” تقویت شد. بعد از اعلام این خبرشاخص Topix توکیو با ۱٫۵ درصد کاهش مواجه شد. احتمال استعفای آقای آبه باعث نگرانی سرمایه گذاران شد. از این جهت که برنامه امضا شده سیاست پولی و مالی وی موسوم به Abenomics، با استعفای وی ​​پایان یابد.

 

پس از اعلام خبر استعفای شینزو آبه، طولانی ترین نخست وزیر ژاپن به دلیل مشکلات جسمی، شاخص بورس این کشور با کاهش مواجه شد.

شاخص نیکی بازار بورس ژاپن۱٫۴  درصد کاهش یافت در حالی که شاخص قیمت سهام توکیو (Topix) با کاهش تقریبی۰٫۷ درصد روز را به پایان رساند.این در حالی است که شاخص سایر بازارهای آسیا به جز تایوان و استرالیا، صعود کردند. شاخص سهام در سرزمین اصلی چین و هنگ کنگ حدود ۱٫۵ درصد رشد داشت.

شاخص بورس کره جنوبی نیز ۰٫۴ درصد افزایش داشت وشاخص بازار سهام هند Mumbai Sensex حدود یک درصد صعود کرد.بر اساس این گزارش، بازارهای بورس اروپا نیز به خبر استعفای آبه واکنش نشان داده و با افت نسبی شاخص، کار خود را آغاز کردند.

 

شبکه ان‌اچ‌کی NHK ژاپن با استناد به منابع نزدیک به آبه گفت که این رهبر ۶۵ ساله به دلیل بدتر شدن بیماری مزمن خود کناره گیری کرده است.

تغییر در بازارهای جهانی همچنین پس از تغییر عمده سیاست های آمریکا صورت گرفت. جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، روز پنجشنبه سیاست جدیدی را برای هدف قرار دادن تورم اعلام کرد.

به گفته بانک مرکزی آمریکا،‌ بعد از دوره هایی که تورم به طور مداوم زیر ۲ درصد بوده است، یک سیاست پولی مناسب احتمالاً به دنبال تورم بالاتر از ۲ درصد خواهد بود.

اشتراک گذاری این مطلب
مطالب مرتبط