سه‌شنبه 28 جولای 2020

پیش بینی رشد بازار بیت کوین در مقابل دارایی های سنتی رایج

مقالات
پیش بینی رشد بازار بیت کوین در مقابل دارایی های سنتی رایج
پیش بینی رشد بازار بیت کوین در مقابل دارایی های سنتی رایج

از زمانی که صنعت ارز دیجیتال با معرفی بیت کوین برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ معرفی شد، بازار بالقوه جدیدی هر روزه در حال پیشرفت است و امروزه برای همه افراد درگیر در بازارهای مالی و پولی موضوع روزانه است. ارزهای دیجیتال، خود را به عنوان جایگزین مناسب برای ارزهای سنتی، با بسیاری از ویژگی های جالب جدید، معرفی کرده اند. اما باعث تقسیم نظرات بین کسانی شده که آن را به عنوان یک جایگزین عالی برای آینده مالی جهان و مخالفانی که هنوز قانونی بودن آن را زیر سوال می برند گشته است. امروزه با توجه به همه جنجال های مرتبط و همچنین استقبال مردم، حجم عظیم سرمایه گذاری، یکی از جالب ترین مباحث موجود در بازارهای مالی است.

 

هنگامی که ارزش بازار بیت کوین به ۲۰ هزار دلار رسید ، بیت کوین و به طور کلی ارزهای دیجیتال یکی از پرشورترین مباحث بود. پس از مدتی ، بازار شروع به نزول کرد ، بیت کوین به ۱۰،۰۰۰ دلار و سپس به ۴۰۰۰ دلار کاهش یافت ، بنابراین مردم نسبت به ارزهای دیجیتال بی تفاوت شدند و عده ای هم از بیت کوین به عنوان یک طرح “پانزی” یاد کردند. اما عملکرد بیت کوین درسال بعد نشان داد که منتقدین کمی شتابزده قضاوت کردند.تجزیه و تحلیل ها نشان می دهد که هیچ دلیلی برای افت شدید بیت کوین وجود ندارد. برخلاف ابتدای سال ۲۰۱۸ ، زمانی که بازار بیش از حد گرم شده بود،اکنون حرکت  بیت کوین کاملاً معتدل است.

میزان رشد بیت کوین طی دهه گذشته بی‌نظیر بوده، اما هنوز هم به عنوان یک بازار، بسیار محدود و کوچک به حساب می‌آید. با مقایسه چشمی ابعاد بازار بیت کوین با سایر دارایی‌ها و بازارها، به راحتی می‌توان میزان جای رشد موجود در آن را دید. این در حالی است که تحلیل‌گران عواملی را پیش‌بینی می‌کنند که ممکن است موجب پیشرفت قابل ملاحظه ارزهای دیجیتال در ماه‌ها و سال‌های آینده شوند.رشد تصاعدی بیت کوین در طول زمان، موجب توجه و جذب جهانیان شد. این رشد باعث شده که تا امروز، صدها میلیارد دلار از طریق سرمایه گذاری که به این زمینه سرازیر شود و علاوه بر این، از کاربردهای گسترده‌ای نیز، هم به عنوان یک ارز و هم یک فروشگاه ارزشی، برخوردار شود.

این رشد با وجود این که در ابعاد بسیار بزرگی اتفاق افتاد، اما نتوانست بازار بیت کوین را به مقیاس سطحی برساند که پیش از این توسط دارایی‌ها و ارزهای سنتی مشاهده شده است.

 

تنها تجسمی از اندازه بازار بیت کوین در مقایسه با دارایی‌های سنتی، نشان می‌دهد که این بازار تا چه اندازه محدود و کوچک بوده و چه فضای رشد و نمو بزرگی در سال‌های پیش رو دارد. چنین پیشرفت و پتانسیلی، در قالب ترکیبی از توان فنی و بنیادی ظهور می‌کند و به بسیاری از سرمایه‌گذاران نوید پیشرفت‌های بیشتر در ماه‌ها و سال‌های آینده را می‌دهد.

ظرفیت ۱۶۳ میلیارد دلاری بازار بیت کوین ، به هیچ وجه کم نیست و نشان‌دهنده رشد وسیع این دارایی طی ده سال گذشته است؛ اما بر خلاف این موضوع، مقایسه بیت کوین با سایر بازارهای بزرگ، دقیقا ابعاد کوچک این بازار را در مقیاس جهانی نشان می‌دهد؛ همچنین نشان می‌دهد که سرمایه گذاران فعلی این حیطه بسیار زود در این زمینه، اقدام به سرمایه گذاری کرده‌اند.

سرمایه گذاری که به دنبال پاسخ این سوال است که بیت کوین در اواسط راه خود، با رو آوردن به مدل رایج ارز دیجیتال Stock-to-Flow، تا چه حدی رشد خواهد کرد؛ این مدل اقتصادی پیش‌بینی می‌کند که کمبود بیت‌کوین همراه با افزایش میزان تقاضا، به افزایش قیمت تا ۱۰۰۰۰۰ دلار تا پایان امسال منجر خواهد شد.

پتانسیل مثبت و رو به رشد بیت‌کوین ، می‌تواند به دست سرمایه‌گذاران سنتی که به دنبال سرمایه زیاد هستند تقویت شود. این امر به آنها اجازه می‌دهد تا بتوانند از تلاطم‌های احتمالی بازارهای سنتی، که ممکن است در ماه‌های آتی مشاهده شوند، فرار کنند.

اشتراک گذاری این مطلب
مطالب مرتبط