پنج‌شنبه 9 تیر 1401

کارمزد صرافی برای انتقال پول به خارج از کشور چقدر است؟؟!

مقالات، مقالات ارسال حواله، وبلاگ
کارمزد صرافی برای انتقال پول به خارج از کشور چقدر است؟؟!
کارمزد صرافی برای انتقال پول به خارج از کشور چقدر است؟؟!

 

کارمزد صرافی برای انتقال پول به امریکا: امروزه یکی از دغدغه های ایرانیان؛ انجام دادن خرید های بین المللی است. پرداخت یا انتقال پول به صورت آنلاین، در دنیای مدرن یک مسئله ساده و پیش پا افتاده است. اما یکی از مشکلاتی که گریبان گیر ایرانیان شده است، انجام پرداخت های بین المللی است که با وجود تحریم ها و شرایط اقتصادی، کمی برای ایرانیان چالش بر انگیز است.

یکی از راهکار ها برای انجام پرداخت های بین المللی در ایران، حواله های ارزی است که می توانند به واسطه آن، به راحتی برای خارج از کشور پول بفرستند. در ادامه این مقاله در وب سایت خدمات پرداخت ارزی و دلاری ارزی پی، قصد داریم و رابطه با قوانین و ضوابط حواله ارزی، مدارک لازم برای حواله ارزی و اینکه کارمزد انتقال پول به خارج از کشور چقدر است صحبت کنیم.

 

حواله ارزی چیست؟

کلمه عربی حواله از ریشه «حول» می آید که به معنای تغییر دادن و جابجا کردن است. حواله های ارزی یکی از انواع خدمات ارزی هستند که در طول سال های اخیر به لیست تراکنش بانک های مختلف جهان اضافه شده است و به واسطه آن همه افراد می توانند به سادگی برای همه افراد در جهان به طور بین المللی پول یا ارز بفرستند.

حواله ارزی در زبان ساده تر یک نوع دستور پرداخت است که بر اساس آن، به یک بانک یا موسسه مالی بنابر خواسته شخص صاحب حساب یا به اصطلاح مشتری، از طریق یکی از بانک های کارگزار خود در خارج از کشور حواله را صادر کند و از آن بانک کارگزار بخواهد تا این مبلغ حواله را به فرد مورد نظر در خارج از کشور پرداخت کند.

 

انواع مختلف حواله ارزی

انواع مختلف خواله های ارزی از 3 طریق به دسته های مختلف تقسیم بندی می شوند که در ادامه همگی آنها را بررسی می کنیم و سپس برای کارمزد صرافی برای انتقال پول به امریکا هر یک از آنها توصیح مختصری می دهیم.

1 – از نظر حالت کلی حواله ارزی

الف) حواله ارزی صادره

صادر کردن در کل به معنی فرستادن و ثبت کردن است؛ در واقع به حواله های ارزی که ما برای یک شخص در کشور خارجی میفرستیم، حواله های ارزی صادره می باشند.

ب) حواله های ارزی وارده

حواله ارزی وارده در اصل همان نقد کردن درآمد ارزی است. این حواله ها برعکس حواله های صادره هستند و از خارج کشور برای ما ارسال می شوند. اگر دقت کرده باشید، صادرات و واردات در صنعت نیز دقیقا همین معنی را دارد. صارات به معنی فرستادن جنس به کشور خارجی و واردات به معنی دریافت جنس از کشور خارجی است و این دو کلمه در انواع مختلف حواله های ارزی نیز کاربرد دارند.

کارمزد حواله ارزی چقدر است؟

2 –از نظر سرعت و زمان انتقال حواله ارزی

الف) حواله ارزی مستقیم (Telegraphic Transfer)

حواله ارزی مستقیم یا همان حواله ارزی T/T که با نام حواله ارزی سوئیفت نیز شناخته می شود، حواله ارزی را مستقیم ارسال می کند که این باعث می شود سرعت این جابجایی بالاتر باشد. نکات مهم درباره حواله ارزی در نرخ کارمزد صرافی برای انتقال پول تاثیر گذار است عبارتند از:

 • در این روش ارسال حواله ارزی، داشتن کد سوئیفت لازم است.
 • در صورتی که بانک مقصد در کشور کانادا باشد، باید کد Transit نیز داشته باشید.
 • اگر بانک مقصد در کشور آمریکا است به کد Routing Number نیاز دارید.
 • اگر بانک مقصد در هند می باشد، لازم است کد IFSC تهیه کنید.
 • مدت زمان ارسال مبلغ به وسیله این نوع از حواله نیز 2 الی 3 روز می باشد.

 

ب) حواله های ارزی غیر مستقیم (Demand Draft)

حواله های ارزی غیر مستقیم یا حواله های ارزی D/D روندی مانند T/T دارند اما با این تفاوت که مدت زمان بیشتری طول میکشد که ارز مورد نظر به حساب شخص مورد نظر واریز گردد. مدت زمان این ارسال بین 4 تا 7 روز است.

3 – انواع حواله های ارزی به اروپا

امروزه سرویس های زیادی وجود دارند که ارسال حواله های ارزی را برای ایرانیان انجام می دهند و شما می توانید برای ارسال حواله ارزی و کسب اطلاع از نرخ کارمزد صرافی برای انتقال پول به امریکا، به آنها مراجعه کنید. بهترین موارد این حواله های ارزی به اروپا و آمریکا عبارت اند از:

الف) خدمات پی پال (PayPal)

ب) وب گرام (Web Money)

ج) وسترن یونیون (Western Union)

د) مانی گرام (Money Gram)

کارمزد حواله ارزی چقدر است؟

کارمزد صرافی برای انتقال پول چقدر است؟

هزینه ای که توسط کارگزار برای ارائه خدمت دریافت می گردد، کارمزد نام دارد. شرکت هایی که خدمات حواله ارزی ارائه می دهند نیز بابت خدمات خود، وجهی را از شما به عنوان کارمزد می گیرند. هر حواله صادره دارای یک سری کارمزده های ارزی و ریالی است که تعدادی از این کارمزد ها قبل از حواله و تعدادی دیگر نیز بعد از حواله توسط شرکت دریافت می شوند.

 • کارمزد ریالی حواله صادره: با توجه به تعرفه کارمزد ریالی شعب باید از مشتری برای ارسال، ابطال، اصلاح و انتقال ارز یک حساب به حساب دیگر ریال دریافت کنند.
 • کارمزد ارزی حواله صادره: حواله های صادره علاه بر کارمزد های ریالی که توسط شعبه مبدا اخذ می شود؛ دارای کارمزد های ارزی نیز می باشد که بعد از ارسال حواله، توسط بانک دریافت کننده پیام حواله و یا ذینفع حواله اخذ می گردد.

 

نحوه محاسبه کارمزد صرافی برای انتقال پول به امریکا

 • نیم در هزار ـ حداقل 3 دلار یا معادل ریالی آن و حداکثر 50 دلار یا معادل ریالی
 • یک در هزار ـ حداقل 3 دلار یا معادل ریالی آن و حداکثر 100 دلار یا معادل ریالی آن
 • کارمزد برعهد گیرنده حواله ارزی: یک و نیم در هزار (حداقل 3 دلار یا معادل ریالی آن و حداکثر 150 دلار یا معادل ریالی آن)
 • کارمزد برعهده فرستنده حواله ارزی: یک و نیم در هزار + معادل ریالی 5 دلار + تکمیل فرم تعهدنامه (حداقل 8 دلار یا معادل ریالی آن و حداکثر 155 دلار یا معادل ریالی آن)
 • کارمزد ابطال حواله وارده: مقطوع 25دلار و یا معادل ریالی آن
 • کارمزد ابطال حواله ارسالی: مقطوع 10 دلار و یا معادل ریالی آن
 • کارمزد اصلاح حواله ارسالی: مقطوع 5 دلار و یا معادل ریالی آن

کارمزد حواله ارزی چقدر است؟

مدارک لازم برای حواله ارزی

وقتی شما برای بار اول می خواهید ارز حواله کنید؛باید مدارک لازم برای حواله ارزی را جمع آوری کنید و تحویل دهید. با مراجعه با شعبه، مدارک زیر را تحویل می دهید و پرونده خود را کامل می کنید. در دفعات بعدی، فقط با پر کردن فرم حواله، و پرداخت کارمزد صرافی برای انتقال پول، حواله ارزی را انجام می دهید. دیگر به حضور فیزیکی شما نیز احتیاجی نیست.

مدارک مورد نیاز برای اشخاص (حقیقی)

 1. کپی کارت ملی
 2. شماره موبایل شخص
 3. آدرس، تلفن، فکس و ایمیل شخص
 4. نامه درخواست حواله با امضا

مدارک لازم برای شرکت ها (حقوقی)

 1. کپی روزنامه رسمی شرکت
 2. کپی کارت بازرگانی شرکت
 3. کپی کارت اقتصادی شرکت
 4. نامه درخواست حواله در سربرگ شرکت با امضای مدیر عامل
 5. معرفی نماینده با درج شماره کارت ملی و تلفن موبایل نماینده در سربرگ شرکت با امضای مدیر عامل
 6. کپی کارت ملی مدیر عامل و نماینده معرفی شده
 7. ارائه پرفورم مربوط به حواله
 8. آدرس، تلفن، ایمیل و فکس شرکت

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد وقتی شما برای بار اول می خواهید ارز حواله کنید؛ باید مدارک لازم برای حواله ارزی را جمع آوری کنید و تحویل دهید. با مراجعه با شعبه، مدارکی که در این مقاله ذکر شد، را تحویل می دهید و پرونده خود را کامل می کنید. امیدوارم که توانسته باشیم به خوبی نحوه نقد کردن در آمد ارزی و همچنین جواب سوالی که کارمزد صرافی برای انتقال پول به امریکا چقدر است را برای شما شرح دهیم. در صورت رضایت از مطالب سایت خدمات پرداخت ارزی و دلاری ارزی پی نظرات و کامنت های خود را با دیگر عزیزان به اشتراک بگدارید

نحوه ابطال یا اصلاح حواله ارزی

ابطال حواله: ارائه تقاضای کتبی جهت ابطال حواله ارسالی توسط متقاضی حواله الزامی است. ضمنا استرداد وجه حواله منوط به دریافت تاییدیه ذینفع حواله صورت می گیرد.

اصلاح حواله: ارائه تقاضای کتبی جهت اصلاح مورد اشتباه شده در حواله ارسالی و ذکر صحیح آن توسط متقاضی حواله الزامی می باشد.

فرشید در 28 شهریور 1401 در 9:27 ب.ظ گفته:


سلام.میخاستم ببینم چهل میلیارد پول تومان از انگلیس به حساب ایران بزنید چقدر کم میشه ازش ممنون میشم جواب بدین

پاسخ
اشتراک گذاری این مطلب
مطالب مرتبط