یکشنبه 30 مرداد 1401

card number چیست؟

مقالات، مقالات سایر خدمات
card number چیست؟
card number چیست؟

card number چیست: آیا تا به حال به این فکر کرده اید که اعداد روی کارت اعتباری شما چه معنایی دارند؟ باور کنید یا نه، هر یک از آن ارقام برای انجام تراکنش های شما ضروری است. آنها برای احراز هویت چیزهایی مانند هویت دارنده کارت و صادرکننده استفاده می شوند.

معنی credit card number به عنوان شماره کارت اعتباری است که اغلب عددی 15 یا 16 رقمی است که در جلو یا پشت کارت اعتباری شما وجود دارد. چندین چیز مانند شبکه پرداخت، بانک صادرکننده کارت و دارنده کارت را شناسایی می کند.

شماره کارت شما با شماره حساب کارت اعتباری شما متفاوت است، اگرچه این دو به هم مرتبط هستند. به عنوان مثال، اگر کارت اعتباری شما گم یا دزدیده شود، کارت جدیدی با شماره کارت اعتباری متفاوت دریافت خواهید کرد، اما شماره حساب ثابت می ماند. در ادامه از سایت ارزی پی شما را با id card number چیست؛ آشنا می کنیم.

card number چیست؟

اعداد روی هر کارت اعتباری بسیار بیشتر از یک رشته اعداد تصادفی صادر شده برای هر مشتری است. آن ها در واقع به استانداردهای بین المللی که مکان و تاریخچه کارت اعتباری را توصیف می کنند، پایبند هستند.

این شماره طولانی در جلوی کارت شما مملو از اطلاعات مهم است. ترتیب ارقام تصادفی نیست، بلکه از نظر استراتژیک سازماندهی شده است و از استانداردهای بین المللی پیروی می کند. از آن دنباله، می توانید بانک صادرکننده، شماره حساب خود و موارد دیگر را دریابید. مهمتر از همه، فناوری پشت شماره به جلوگیری از تقلب، به حداقل رساندن مشکلات پرداخت و کاهش خطاها کمک می کند.

برای اطلاع از این که Credit card چیست، به مقاله کردیت کارت ارزی پی مراجعه کنید.

شماره جلوی کارت اعتباری چیست؟

در ادامه مطلب card number چیست؛ شما را با شماره های جلوی کارت اعتباری آشنا می کنیم که معمولاً اطلاعات زیر را می‌بینید:

 1. برند بانک
 2. یک شماره کارت منحصر به فرد
 3. نام دارنده کارت
 4. یک تاریخ انقضا
 5. یک تراشه هوشمند
 6. لوگوی شبکه پرداخت

ساختار id card number چیست؟

گرچه ممکن است تصادفی به نظر برسد، اما ارقام کارت اعتباری هر کدام به صورت استراتژیک قرار می گیرند و نشان دهنده یک بخش حیاتی از اطلاعات هستند. معاملات دقیق بدون توالی خاص اعداد، شکل دقیق و اندازه دقیق، که همگی از استانداردهای سختگیرانه توسط ISO (سازمان بین‌المللی استاندارد) پیروی می‌کنند و توسط ANSI (موسسه شبکه استانداردهای آمریکایی) اجرا می‌شوند، امکان‌پذیر نخواهد بود.

در این بخش از مطلب card number چیست؛ می گوییم که این استانداردها به کارت ها اجازه می دهد تا در سراسر جهان استفاده شوند. تنها تفاوت بین آنها این است که Visa، Mastercard و Discover همیشه 16 رقمی هستند در حالی که American Express از فرمت 15 رقمی استفاده می کند.

id card number چیست

رقم اول (MII)

6 رقم اول کارت اعتباری نشان دهنده شماره شناسایی صادرکننده (IIN) است که به نام شماره شناسایی بانک (BIN) نیز شناخته می شود. این ارقام به وضوح مؤسسه مالی صادر کننده کارت را مشخص می کند. اولین رقم، شناسه صنعت اصلی (MII) است و توسط انجمن بانکداری آمریکا اختصاص داده شده است. هر شبکه اصلی کارت اعتباری MII خود را دارد:

 • کارت های امریکن اکسپرس همیشه با عدد 3 شروع می شوند – به طور خاص 34 یا 37.
 • ویزا کارت ها با عدد 4 شروع می شوند.
 • مستر کارت ها با عدد 5 شروع می شوند.
 • کارت‌های کشف با عدد 6 شروع می‌شوند.

5 رقم IIN

در ادامه مطلب card number چیست؛ توضیح می دهیم که 5 رقم بعدی IIN نشان دهنده بانک صادرکننده خاص است. این ارقام تبادل اطلاعات را برای تسویه تراکنش تسهیل می کند. IIN برای هر یک از چهار شبکه اصلی:

 1. ویزا از اعداد 2 تا 6 به عنوان BIN استفاده می کند.
 2. Mastercard از ارقام 2 و 3 یا 2 تا 4، 5 یا 6 استفاده می کند.
 3. امریکن اکسپرس از اعداد 3 و 4 برای شناسایی برند کارت استفاده می کند (مثلاً کارت آمریکایی اکسپرس پلاتینیوم، دلتا کارت و غیره).

شماره حساب

به دنبال 6 رقم اول IIN شماره حساب است. این دنباله می تواند تا 12 رقم برسد اما معمولاً 6 رقم است. بانک های صادرکننده این شماره را به مشتریان خود اختصاص می دهند. هر بانک صادرکننده حدود یک تریلیون شماره حساب بالقوه دارد.

الگوریتم Luhn

صادرکنندگان کارت اعتباری و شبکه‌ها از ابزارهای ریاضی برای مبارزه با نقض اطلاعات و سایر فعالیت‌های متقلبانه استفاده می‌کنند. الگوریتم Luhn یا مدول 10 یکی از این ابزارهاست. در دهه 1960 توسعه یافت و از ارقام شناسایی مانند شماره های تامین اجتماعی و کارت اعتباری برای تعیین اعتبار استفاده می کند.

card number چیست: کارت‌های اعتباری برای پرداخت فوراً مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل است که فرآیند اعتبارسنجی مورد استفاده بانک ها باید بلافاصله داده های حساس را رمزگذاری و رمزگشایی کند. در اینجا الگوریتم Luhn وارد می شود. با آن، شماره کارت ها را می توان به راحتی تأیید کرد و اعتبار آنها را تأیید کرد.

استفاده از الگوریتم Luhn ساده است. هنگام اضافه کردن شماره چک به بقیه اعداد روی کارت، مجموع باید برابر با 0 باشد. اگر در خرید آنلاین شماره را اشتباه وارد کنید، فوراً شناسایی می شود، زیرا مجموع 0 نخواهد بود. ویزا در بیشتر موارد از رقم 13 به عنوان جمع کنترلی استفاده می کند، در حالی که سایر شبکه های اصلی از آخرین رقم استفاده می کنند.

در پشت کارت های اعتباری چه اطلاعاتی است؟

در پشت card number چیست؛ معمولا اطلاعات زیر است:

 • یک کد امنیتی (CVV)
 • یک نوار مغناطیسی
 • یک هولوگرام
 • اطلاعات تماس بانک و خط تلفن خدمات مشتری
 • یک جعبه امضا
 • آرم شبکه کارت

Valid credit card چیست؟

یکی از راه‌های کمک به حفظ امنیت بیشتر حساب کارت اعتباری، استفاده از شماره کارت مجازی است. اینها شماره‌های کارت اعتباری منحصربه‌فردی هستند که به حساب کارت اعتباری شما پیوند داده شده‌اند و به شما امکان می‌دهند بدون دادن شماره کارت اعتباری واقعی خود، به صورت آنلاین خرید کنید.

شماره کارت مجازی Capital One به لطف Eno، دستیار Capital One شما امکان پذیر است. برای استفاده از شماره کارت مجازی، افزونه مرورگر Eno را اضافه کنید و کارت اعتباری Capital One خود را ثبت کنید. Eno پس از آن یک شماره کارت مجازی منحصر به فرد برای شما ایجاد می کند که زمان پرداخت است.

معنی credit card number چیست؟

رقم روی کارت اعتباری شما برای خرید مهم است. برخی از ارقام مجزا معانی خاصی دارند و وقتی با هم گروه بندی می شوند به عنوان شناسه کار می کنند. به طور معمول شش تا هشت رقم اول، که به عنوان شماره شناسایی بانک (BIN) یا شماره شناسایی صادرکننده (IIN) نامیده می شود، صادر کننده کارت را مشخص می کند. ارقام باقیمانده دارنده کارت را مشخص می کند. در این مطلب از وبسایت خدمات ارزی و دلاری ارزی پی شما را با card number چیست؛ آشنا کردیم.

منبع: support.bluesnap.com

اشتراک گذاری این مطلب
مطالب مرتبط